Ο Φένιν… έσωσε τον Γκέκα!

23:27 8/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Φάνης Γκέκας έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες, ώστε η Αιντραχτ του να ισοφαρίσει και άλλη μία ώστε να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Φένιν…. έσωσε την ομάδα του και τον έλληνα επιθετικό ισοφαρίζοντας στο 83’ το γκολ του Χαλίλ Αλτιντόπ από το 58’. Με αυτά τα δύο γκολ Αιντραχτ Φρακφούρτης και Βέρντερ Βρέμης έμειναν ισόπαλες για την 29η αγωνιστική της Mπουντεσλίγκα, εξουδετερώνοντας η μία την άλλη και έτσι συνεχίζουν να βρίσκονται μόλις λίγους βαθμούς πάνω από την
ζώνη του υποβιβασμού. Μοιράσμενο από άποψη ευκαιριών ήταν το 1ο μέρος ανάμεσα σε Αιντραχτ Φρανκούφρτης και Βέρντερ Βρέμης. Οι δύο ομάδες επιχείρησαν αρκετά σουτ, τα περισσότερα όμως χωρίς τύχη, καθώς σταματούσαν στα σώματα των αμυντικών.Η μεγαλύτερη ευκαιρία του 1ου ημιχρόνου άνηκε στους φιόξενούμενους, όμως η τύχη τους γύρισε την πλάτη. Μόλις στο 9' ο Βάγκνερ έφυγε από κανονική θέση και βγήκε τετ α τέτ με τον Φάχρμαν, το πλάσε του ωστόσο βρήκε τον δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Φρανκφούρτης και η ευκαιρία χάθηκε.Το ημίχρονο τελικά έληξε με το ισόπαλο 0-0, με τον Φάνη Γκέκα να αναζητάτε από τους συμπαίκτες του, αλλά να μην του έχει παρουσιαστεί μεγάλη φάση για γκολ.Το γκολ για την ομάδα του Σάαφ ήρθε στο 58', όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του η μπάλα έφτασε μέσα στην μικρή περιοχή και ο Χαλίλ Αλτιντόπ, άθελά του, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.Το 0-1 ήταν δεδομένο πως δεν θα άφηνε ικανοποιημένους τους γηπεδούχους, που προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά ο Φάνης Γκέκας απώλεσε μεγάλες ευκαιρίες στο 62' και στο 64'. Στην πρώτη φάση ο έλληνας στράικερ δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία, καθώς το χέρι του Βίζε ήρθε από το... πουθενά να στείλει την μπάλα κόρνερ, ενώ στο 64' βρέθηκε εκ νέου σε πλεονεκτική θέση εντός μεγάλης περιοχής, ωστόσο σημάδεψε το αντίπαλο τερματοφύλακα.Και ενώ όλα έδειχναν πως οι χαμένες ευκαιρίες του Φάνη Γκέκα θα αποτελούσαν μοιραίες για την ομάδα του, ο Φένιν εκμεταλλεύτηκε στο 83’ σέντρα του Γιάνγκ από τα αριστερά και έγραψε με κεφαλιά ψαράκι το τελικό 1-1.