Ο Αρης επικράτησε δύσκολα 3-2 του Παναθηναϊκού στα Βασιλικά και έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στα Βασιλικά, το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Αρης επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Οικονομίδη ο Νίκος Ρουμελιώτης, ενώ πολύ θετική ήταν και η εμφάνιση του Μιλιβόγιεβιτς. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Στέλιου Καζάζη

δεν μπόρεσε να πετύχει την δεύτερη της νίκη, έτσι ώστε να έχει την ευκαιρία την Δευτέρα (26/4, 17:30GR), με νίκη στη Γλυφάδα, να κάνει το 3-0 και να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Αρης, με όπλο την καλή λειτουργία στο μπλοκ και με τον Ρουμελιώτη σε καλή μέρα, ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί 8-6 στο πρώτο και 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην συνέχεια, οι παίκτες του Καζάζη αντέδρασαν, με το σετ να εξελίσσεται σε ντέρμπι (20-20). Παρά το γεγονός ότι οι πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται 24-21, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 24-24. Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε στο πρώτο σετ, ο Π