"Ντόρτια" Πανιωνίου στον Πλατανιά

Η νεανική ομάδα του Πανιωνίου έδειξε πως δεν αστειεύεται διασύροντας με 4-0 τον Πλατανιά στη Νέα Σμύρνη. Οι κυανέρυθροι με... ποσοστά μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με 3-0 των ερυθρόλευκων, που μετά το 2-0 έχασαν τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να ξαναμπούν στο ματς, ωστόσο δεν τα κατάφεραν δέχθηκαν το τρίτο λίγο πριν έρθει η ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος παραδόθηκαν με τα... πιτσιρίκια του Ελευθερόπουλου να πετυχαίνουν και τέταρτο τέρμα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.Εκπλήξεις από
ΕλευθερόπουλοΟ Δημήτρης Ελευθερόπουλος επεφύλαξε εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα, αφού άφησε στον πάγκο τον βασικό του τερματοφύλακα Κώστα Περιστερίδη, που μάλιστα κλήθηκε πρόσφατα στην Εθνική από τον Σάντος, δίχως να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και έβαλε στην θέση του τον Νίκο Γιαννακόπουλο, που είχε να παίξει από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Αρη. Οσον αφορά τον παρτενέρ του Αυλωνίτη στο κέντρο της άμυνας, αντί του τραυματία Λαμπρόπουλου, ο... κλήρος έπεσε στον Ρόκα.Τρεις αλλαγές ο ΧατζηνικολάουΜε 3 αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ παρέταξε από την πλευρά του τον Πλατανιά ο Γιάννης Χατζηνικολάου. Ο Ουκάρ τραυματίστηκε τελευταία στιγμή κι έμεινε εκτός, ενώ στον πάγκο έμειναν οι Ποτουρίδης και Μαραγκουδάκης. Στις θέσεις τους ξεκίνησαν οι Γκονζάλες, Κανακούδης και Ντόε.Με γκολ από το... πουθενά προηγήθηκαν οι κυανέρυθροι μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Γιαννακόπουλος πέταξε γρήγορα την μπάλα στον Οκόγε που βγήκε στην αντεπίθεση και προσπάθησε να πασάρει στον Αραβίδη, ο Αργυρόπουλος στην προσπάθειά του να κόψει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα του εμβρόντητου Κηπουρού για να γίνει το 1-0.Αυτό το γκολ έδωσε... φτερά στους γηπεδούχους και έκοψε τα πόδια στους φιλοξενούμενους, με τους κυανέρυθρους να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες, στο 11' με τον Γουνδουλακη που δοκίμασε τα αντανακλαστικά Κηπουρού με ένα σουτ από το όριο της περιοχής, με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά να μπλοκάρει και στο 16' ένα διαγώνιο σουτ του Αραβίδη που έδιωξε με δυσκολία ο Κηπουρός σε κόρνερ.Ενα λεπτό αργότερα όμως η λανθασμένη αντίδραση του Κηπουρού σε σέντρα του Σπυρόπουλου έδωσε τη δυνατότητα στον Ρόκα που είχε προωθηθεί να κάνει με κεφαλιά το 2-0 για τον Πανιώνιο. Οι Χανιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 18' είχαν σουτ στο αριστερό δοκάρι του Γιαννακόπουλου από τον Κάλαϊτζιτς, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Αγκιλέρα, έφυγε λίγο πάνω από την εστία. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά στο 27' με τον Γιαννακόπουλο να λέει "όχι" στο τετ α τετ με τον Αναστασάκο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, όπως την απίστευτη διπλή στο 37' με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούε την κεφαλιά του Ουντότζι και στην επαναφορά από τα δύο μέτρα ο Μαραγκουδάκης (σ.σ. είχε περάσει λίγο νωρίτερα στη θέση του Κουρτεσιώτη) να σουτάρει άουτ!Ο Πλατανιάς έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη και ο Πανιώνιος έβρισκε δίχτυα! Στο 41', λοιπόν, από πάσα του Ντούνη, ο Αραβίδης έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, βγήκε μόνος του απέναντι στον Κηπουρό, τον οποίο "