Ντεφορμέ, αλλά και... αήττητη η Λεβάντε!

Σύμμαχος του Ολυμπιακού είναι το... timing της πρώτης αναμέτρησης με τη Λεβάντε, καθώς η ομάδα της Βαλένθια δεν διανύει και τις καλύτερες των ημερών της.Συγκεκριμένα, στα τελευταία έξι παιχνίδια της μετρά μόλις μία νίκη και πέντε ήττες, έχοντας σ' αυτό το σετ αγώνων σκοράρει μόλις 4 γκολ, ενώ έχει δεχτεί 11!Η μίνι αγωνιστική κρίση ξεκίνησε στο ματς Κυπέλλου με τη Σαραγόσα του
Μανόλο Χιμένεθ στις 9 Ιανουαρίου, όπου η αντίπαλος του Ολυμπιακού είχε ηττηθεί με 0-2. Ακολούθησαν οι ήττες για την Primera με το ίδιο σκορ από Μπέτις και Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η... ευχάριστη παρένθεση έγινε στις 26/1, όταν νίκησε με 2-1 τη Βαγιαδολίδ και μάλιστα με αυτογκολ (Ρουκάβινα) στο 90ό λεπτό!Στα δύο τελευταία της παιχνίδια ηττήθηκε 2-3 από την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη και 1-2 εντός από τη Μάλαγα.Το... κακό για τον Ολυμπιακό, πάντως, είναι ότι στα ευρωπαϊκά εντός έδρας παιχνίδια η Λεβάντε είναι αήττητη, έχοντας δύο νίκες (Τβέντε 3-0, Χέλσινμποργκ 1-0) και μία ισοπαλία (Ανόβερο 2-2) στον όμιλο και μία νίκη (Μαδέργουελ 1-0) στα πλέι οφ του Europa.