Νίκησε, όταν σοβαρεύτηκε...

14:13 3/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την 18η νίκη του σε 19 παιχνίδια της φετινής Α1 μπάσκετ, πέτυχε ο Ολυμπιακός επικρατώντας στην Καβάλα της τοπικής ομάδας με σκορ 94-76. Οι ερυθρόλευκοι δέχθηκαν 48 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (!), αλλά περιόρισαν τους αντιπάλους τους στην επανάληψη στους 28.Στο 7' το σκορ ήταν 20-25 με 5/8 τρίποντα από τον Ολυμπιακό και 3/3 από την Καβάλα! Ο Μίτροβιτς είχε 7
πόντους, ενώ από τον Ολυμπιακό από 9 είχαν πετύχει οι Σπανούλης και Κατσίβελης (1/1 βολ., 2/2 δίπ., 1/1 τρίπ)!Σε ένα παιχνίδι χωρίς άμυνες, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 25-33, με τον Ολυμπιακό να έχει 100% στα δίποντα, σε μόλις 5 προσπάθειες και την Καβάλα το ίδιο ποσοστό στα τρίποντα (3/3).Το +15 του Ολυμπιακού στο 13' (25-40), έγινε +2 (46-48) στο 18' με ένα επί μέρους 21-8 της Καβάλας, η οποία είχε πρώτα βιολιά τους Μίτροβιτς (12π.), Ταϊρού (9π.), Αχάρα (9π.), Αρμπέτ (8π.).Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 48-52, με τον Ολυμπιακό να έχει 18/32 σουτ εντός πεδιάς, 13 ασίστ, αλλά και 8 λάθη.Στο δεύτερο ημίχρονο Παπανικολάου και Πρίντεζης πήραν την ομάδα τους από το χεράκι και φτάνοντας μαζί τους 38 πόντους (17 και 21 αντίχτοιχα), ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά, η οποία εκτοξεύθηκε στο +18 (65-83) στο 34'.Στη συνέχεια έσφιξε την άμυνα του, με την Καβάλα να πετυχαίνει μόλις ένα καλάθι σε 7 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε στην τελική επικράτηση. Πλέον όλοι στο λιμάνι σκέφτονται το κρίσιμο παιχνίδι της Πέμπτης με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ.Επεισόδια μετά το τέλοςΑπρόκλητη επίθεση από μια διμοιρία των ΜΑΤ δέχθηκαν οι φίλοι του Ολυμπιακού από τη Βόρεια Ελλάδα, που βρέθηκαν στο κλειστό της Καβάλας, με αποτέλεσμα τα πνεύματα να οξυνθούν μετά το τέλος της αναμέτρησης. Ακολούθησαν συμπλοκές ανάμεσα στις δύο πλευρές, με τους φίλους της Καβάλας να βρίζουν (!) τους αστυνομικούς, δεδομένης της υποδειγματικής παρουσίας που είχαν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.