Νίκη ο Αστέρας, παραμονή ο ΟΦΗ

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 2-1 τον ΟΦΗ μέσα στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης", κλέβοντας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης τη νίκη μέσα από τα χέρια της ομάδας του Γιάννη Πετράκη. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μπακασέτας που σκόραρε δις, ενώ το μοναδικό τέρμα των κρητικών πέτυχε ο Γιώργος Μακρής. Γύρω στους 50 οι φίλαθλοι των φιλοξενούμενων στις εξέδρες.Στο πρώτο μέρος ο Αστέρας ήταν αυτός που πήρε αμέσως την κατοχή
της μπάλας, ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί την εδαφική του υπεροχή και να δημιουργήσει κάποια φάση μπροστά από την αντίπαλη εστία. Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ αγωνιζόταν με διπλή ζώνη άμυνας και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνος με γρήγορες αντεπιθέσεις, κυρίως με τους Ζορμπά και Κανούλα.Ομως, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του ματς άνοιξαν το σκορ στο 13', χάρη στο δυνατό σουτ του Μακρή έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να αλλάζει πορεία στο πόδι του Κουρμπέλη και να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Γεωργακόπουλου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν τρία λεπτά αργότερα, όταν και δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία τους με τον Ναβάρο, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γουναρίδης απέκρουσε την μπάλα.Οσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΗ γινόταν περισσότερο απειλητικός, χάνοντας μάλιστα μία μοναδική ευκαιρία να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, όταν ο Περογαμβράκης βγήκε απέναντι στον Γεωργακόπουλο, αλλά ο πορτιέρο των Αρκάδων τον σταμάτησε εντυπωσιακά. Η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε να έχει ανούσια υπεροχή, προκαλώντας την δυσφορία των φιλάθλων της, αλλά ένα λεπτό πριν το πρώτο 45λεπτο έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Κάφα σημαδέψε το οριζόντιο δοκάρι, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.Στην ανάπαυλα ο Σάκης Τσιώλης προχώρησε σε δύο διορθωτικές αλλαγές, βάζοντας τους Ουρτάδο και Λέντσε στις θέσεις των Εγκον και Γιαλούση, επιδιώκοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, κάτι που κατάφερε, μιας και ο Αστέρας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά παράλληλα ήταν και ιδιαίτερα πιεστικός προς τον αντίπαλό του.Στο 51' ο Καλαντζής έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι από τον Γουναρίδη. Με την πάροδο του χρόνου η εικόνα παρέμενε ίδια, με τον ΟΦΗ να μένει σε παθητικό ρόλο και τον Αστέρα να επιτίθεται ποικιλοτρόπως και να καταφέρνει να σκοράρει στο 81' με την κεφαλιά του Μπακασέτα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπακασέτας με νέα κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ που έδωσε στον Αστέρα τους τρεις βαθμούς.Ετσι, το τελικό αποτέλεσμα (2-1), "κλείδωσε" και μαθηματικά τη συμμετοχή των Αρκάδων στα πλέι οφ, ενώ και οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία. Παράλληλα, η ομάδα του Σάκη Τσιώλη κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.