Νίκη με... σβηστές μηχανές ο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς δυσκολεύτηκε αρκετά από το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, ωστόσο ανέβασε ταχύτητα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στην νίκη, που τον διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Σπανούλης, Παπανικολάου και Ντόρσεϊ οι καλύτεροι για τους νικητές, ενώ οι Βεργίνης, Ταπούτος και Μάλντροου προσπάθησαν για τους φιλοξενούμενους.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του πρώτου δεκαλέπτου στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός,
με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, είχε το προβάδισμα στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά ο Αρης, με τους Βεργίνη και Ταπούτο, ακολουθούσε από κοντά τους ερυθρόλευκους (9-7, 5').Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, έκαναν κάποια εύκολα λάθη, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να ισοφαρίζουν σε 20-20, με τρίποντο του Βεργίνη. Με καλάθι του Σπανούλη, στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, οι ερυθρόλευκοι πήγαν πρώτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με +2 (22-20).Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς προσπαθούσε να αποσπαστεί στο σκορ (32-27, 15'), αλλά το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή εκμεταλλευόταν την χαλαρή άμυνα του Ολυμπιακού, έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τους Ταπούτο, Μάλντροου και ακολουθούσε στο σκορ (38-38, 18'). Ωστόσο, ένα 6-1 των ερυθρόλευκων στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, τους έστειλε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +5 (44-39).Με καλάθια των Χάινς και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με επτά (48-41, 23'), στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά για άλλη μία φορά, οι θεσσαλονικείς επέστρεψαν και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βεργίνη, μείωσαν στους 2 (46-48, 24').Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, έτρεξε στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 12-6, πήγε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με την διαφορά στο +8 (60-52).Οι πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με όπλο την πιεστική τους άμυνα, ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Λο και Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-2 και ξέφυγαν με 17 (71-54, 33').Οι θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν στον αγώνα, αλλά έμειναν από λύσεις και δυνάμεις, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με το τελικό 85-66.Τα δεκάλεπτα: 22-20, 22-19, 16-13, 25-14.