Νίκη με καρδιοχτύπι για τις ΗΠΑ

18:23 4/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Από την πρώτη περίοδο φαινόταν πως κάτι δεν πάει καλά για τους αμερικανούς, οι οποίοι δεν είχαν καλό ρυθμό και ήταν εξαιρετικά... αδιάφοροι στην άμυνα. Αυτό επέτρεψε στη Λιθουανία να μείνει κοντά στο σκορ έπειτα από τα πρώτα δέκα λεπτά (25-35, 10`).Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους αμερικανούς να διατηρούν μεν το προβάδισμά τους, αλλά να δέχονται 51 πόντους, γεγονός που επέτρεψε στους λιθουανούς να μείνουν ζωντανοί (51-55), έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Λίνας Κλέιζα.Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Λιθουανία έκανε σερί 5-0 και με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους προσπέρασε
με 56-55.Οι ΗΠΑ αντέδρασαν και προηγήθηκαν και πάλι 78-72 στο 30`.Η Λιθουανία, όμως, δεν το έβαλε κάτω και κράτησε την επαφή της με το σκορ μέχρι τέλους, αν και ο Σιζέφσκι έριξε στο παρκέ τους μεγάλους αστέρες της ομάδας. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος το ματς ήταν στον πόντο, αλλά οι αστέρες του ΝΒΑ βρήκαν τελικά τον τρόπο να γλιτώσουν το... κάζο.Ο Λεμπρόν Τζέιμς ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά του αγώνα και η Dream Team κατάφερε να πάρει τη νίκη με 99-94.