Νίκη με ανατροπή για την Ραπίντ Βιέννης

20:11 4/8/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης στον Γ' προκριματικό γύρο του Europa League, Ραπίντ Βιέννης, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 4-2 της Στουρμ Γκρατς εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα Αυστρίας. Μόλις στο 3', η Ραπίντ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χόφμαν, αλλά και πίσω στο σκορ, αφού η Στουρμ προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βουγιαντίβοβιτς.Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η αντίπαλος του Αστέρα πραγματοποίησε
εξαιρετική εμφάνιση και έκανε την ανατροπή. Στο 47', ο Τριμέλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 53' ο Μπουργκστάλερ, με πέναλτι, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 2-1. Στο 77', ο Μπέρεντ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 88' σε 2-3, με τον Μπάιχλερ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάουμπ "κλείδωσε" το τρίποντο για την Ραπίντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.Η σύνθεση της Ραπίντ: Νοβότα, Μπέρεντ, Σονλάιτνερ, Πάλα (65' Σράμελ), Χόφμαν, Πέτσος, Χόφμαν (68' Πίχλερ), Γκρόζουρεκ (83' Σάουμπ ), Τριμέλ, Μπουργκστάλερ, Σάμπιτζερ.