Νίκη και κορυφή για ΑΠΟΕΛ

Με τους Αϊλτον και Χαραλαμπίδη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, ο ΑΠΟΕΛ έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Αχνας, επικράτησε με 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, ισόβαθμος με την Ομόνοια, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.  Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, στην διάρκεια του οποίου κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0. Στο 23', ο Χαραλαμπίδης άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ,
ενώ τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, πάλι ο Χαραλαμπίδης, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 2-0.Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έριξε τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα με την Λιόν για το Champions League, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι.Στο 80', ο Βαττής μείωσε σε 1-2, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα λεπτά που απέμεναν, για την λήξη της αναμέτρησης. Στο 85', ο Εθνικός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μασίνουα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το σουτ, απέκρουσε αρχικά ο Χιώτης και στην συνέχεια ο Βαττής δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να σκοράρει σε κενή εστία.Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το υπέρ του 2-1 μέχρι το τέλος, έπιασε την Ομόνοια στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πάει στην Γαλλία με ιδανική ψυχολογία, για τον πρώτο αγώνα με την Λιόν, στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Champions League.