Νίκη για Ρεάλ και τώρα... Ντόρτμουντ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο μαδριλένικο ντέρμπι, νικώντας με 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης για την 33η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, προερχόμενη από την τεσσάρα απέναντι στη Ντόρτμουντ και με το μυαλό στη μεγάλη ρεβάνς της Τρίτης (30/4), επικράτησε με 2-1 μέσα στο "Βιθέντε Καλντερόν" επί της "μισητής" συμπολίτισσας Ατλέτικο, εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό τη δεύτερη θέση και μείωσε τη διαφορά της από τη Μπαρτσελόνα στους 11 βαθμούς.Οι ροχιμπλάνκος μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Ρανταμέλ Φαλκάο. Η ισοφάριση για τη Ρεάλ ήρθε εννέα λεπτά μετά, με τον Χουανφράν να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να κάνει το 1-1. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στη βασίλισσα πέτυχε ο Ντι Μαρία στο 63ο λεπτό.