Νέο χαστούκι από την Παναχαϊκή

20:54 8/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ενας απογοητευτικός Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από την Παναχαϊκή στην Πάτρα σε φιλικό παιχνίδι που έγινε την Κυριακή στο πλαίσιο της μεταγραφής του Θανάση Ντίνα. Οι πράσινοι με τους Πράνιτς, Ατζαγκούν και Μπαλμπόα να κάνουν το ντεμπούτο τους, αλλά να δείχνουν ότι θέλουν χρόνο για να βοηθήσουν, έδειξαν τραγικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο όπου δέχθηκαν τα δύο τέρματα, βελτιώθηκαν στην επανάληψη, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα
ήταν το ίδιο. Ο καιρός περνάει και η ομάδα του Αναστασίου δεν δείχνει να βελτιώνεται προβληματίζοντας τον κόσμο της. Καλή παρουσία από τον Ντίνα και από τον νεαρό Ρισβάνη. Χαμένο πέναλτι από τον Νάνο, με αυτογκόλ του Βιγιαρέχο μείωσε στις καθυστερήσεις το Τριφύλλι. Με τους Πράνιτς και Ατζαγκούν να ντεμπουτάρουν με την πράσινη φανέλα παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Ο Κοτσόλης ήταν κάτω από τα γκολπόστο με τους Σπυρόπουλο, Κουτρουμπή, Ρισβάνη και Χουχούμη στην άμυνα, τον Μέντες κόφτη, τον Πράνιτς αριστερό χαφ, τον Ατζαγκούν δεξιό και τριπλέτα στην επίθεση τους Ντίνα (αριστερά), Ζέκα (δεξιά) και Μπεργκ (κορυφή).Η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό, με τον Βιγιαρέχο να βγάζει βαθιά μπαλιά από την άμυνα της πατρινής ομάδας προς την επίθεση, με τον Σιτόε να ξεπερνάει τον Κουτρουμπή και από πλάγια θέση και αριστερά με μονοκόμματο σουτ να νικάει τον Κοτσόλη κάνοντας το 1-0.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντίνας με γυριστό σκαστό σουτ, ύστερα από σέντρα του Σπυρόπουλου προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Λαζαρίδης δεν αιφνιδιάστηκε. Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ της Παναχαϊκής και εκτός αυτού έδειχναν ευάλωτοι ανασταλτατικά.Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Κοτσόλης μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του. Συγκεκριμένα ο Μπόζιτς με σουτ από 35 μέτρα νίκησε τον τερματοφύλακα του Τριφυλλιού που άργησε να πέσει για να γίνει το 2-0!  Ο σκόρερ που έκανε ντεμπούτο με την "κοκκινόμαυρη" φανέλα αφιέρωσε το γκολ στον Γενικό Διευθυντή της πατρινής ΠΑΕ, Γιώργο Κόλτζο... Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δυο καλές στιγμές για τον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Μπεργκ. Στο 44' ύστερα από σέντρα του Ντίνα ο Σουηδός εξ επαφής έπιασε άσχημα την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ που επιχείρησε ένα λεπτό αργότερα.Στο 52' ο Αναστασίου αντικατέστησε τον Πράνιτς με τον Αμπεϊντ. Ο Κροάτης στο ντεμπούτο του έδειξε διάθεση και πήρε πρωτοβουλίες ψάχνοντας τον Μπεργκ, ωστόσο ήταν φανερή η έλλειψη ρυθμού και αγώνων... Οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος με τον Αμπεϊντ να ζητάει πέναλτι σε σουτ που επιχείρησε και η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι αμυντικού της Παναχαϊκής στο 54', ενώ ένα λεπτό αργότερα σουτ του Ντίνα απέκρουσε σε κόρνερ ο Λαζαρίδης. Στο 58' πέρασε και ο Μουζακίτης αντί του Μέντες για τον Παναθηναϊκό, ενώ στο 62' ο Αναστασίου έδωσε την ευκαιρία στον Ταμπάκη να αγωνιστεί κάτω από τα γκολπόστ αντί του Κοτσόλη...Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Μπεργκ στο 71', ύστερα από σέντρα του Αμπεϊντ και κεφαλιά του Σουηδού από την μικρή περιοχή που έφυγε ψηλά άουτ! Μετά την φάση ο Μπεργκ έδωσε τη θέση του στον Μπαλμπόα, που έκανε κι αυτός το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα παίζοντας στην κορυφή της επίθεσης.Η Παναχαϊκή απείλησε μετά από αρκετή ώρα, στο 79', όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έφυγε στην πλάτη του Χουχούμη, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ταμπάκη...Στο 84' ο νεαρός Μουζακίτης κέρδισε -τραβηγμένο- πέναλτι από τον Καραμανλή, αλλά ο Νάνο δεν μπόρεσε να σκοράρει από την άσπρη βούλα με τον Λαζαρίδη να πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει σε κόρνερ! Ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής είπε "όχι" και στον Μπαλμπόα δύο λεπτά αργότερα σε τετ α τετ που είχε με τον Ουρουγουανό φορ του Τριφυλλιού...Τελικά ο Παναθηναϊκός θα μειώσει στο 92' σε 2-1, όταν ο Μουζακίτης έκανε την σέντρα-σουτ και η μπάλα κόντραρε στον Βιγιαρέχο αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα του Λαζαρίδη...ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: (Καβακάς): Λαζαρίδης, Μαραγκουδάκης (75' Λίτσης), Κοκκίνης (68' Κωστόπουλος), Πλέγας (69' Κοντογουλίδης), Σιτόε, Σπίνουλας, Βιγιαρέχο, Μπόζιτς (58' Φατιόν), Γκαντιάγκα (58' Καραμανλής), Κιάσος (68' Βασιλαντωνόπουλος), Μπερτέν (82' Βαγγελόπουλος). ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Αναστασίου): Κοτσόλης (62' Ταμπάκης), Σπυρόπουλος, Χουχουμής, Κουτρουμπής, Μέντες (58' Μουζακίτης), Μπεργκ (70' Μπαλμπόα), Πράνιτς (52' Αμπείντ), Ατζαγκούν (82'Αναστασόπουλος), Ρισβάνης, Ντίνας (75' Αποστολόπουλος), Ζεκά (81' Νάνο).