Μια νίκη μακριά από το Λονδίνο ο ΠΑΟ, 65-63 την Μπάρτσα!

Mια νίκη μακριά από το Λονδίνο βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που ύστερα από ματς - θρίλερ νίκησε 65-63 την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ και με 2-1 στις νίκες έχει μπροστά του δύο... ματς μπολ πρόκρισης στο Final Four!Πρόσωπο της αναμέρτησης ο Δημήτρης Διαμαντίδης που στα δύσκολα "εκτέλεσε" την Μπάρτσα, την ώρα που οι Καταλανοί έψαχναν να βρουν τον Ναβάρο, όταν
η μπάλα έκαιγε. Σπουδαίο ματς από τον Μπράμος (14π.), συγκλονιστικός ο Γκιστ που έπαιξε τραυματίας.Α Γ Ω Ν Α Σ: Την παραμονή τού αγώνα ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε τονίσει ότι η ομάδα του θα πρέπει να διαχειριστεί σωστά το ισχυρό της όπλο, το... "καυτό" ΟΑΚΑ και να μην παρασυρθεί από την ατμόσφαιρα. Στην εκκίνηση της αναμέτρησης, πάντως, αυτή που... παρασύρθηκε από τον κόσμο και το δυναμικό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας ήταν Μπαρτσελόνα.. Με τον Σόφο να κερδίζει τη μία μάχη πίσω από την άλλη από τον... ίδιων κυβικών, Τζαουάι και τους Διαμαντίδη - Λάσμε να βρίσκονται με κλειστά μάτια, οι πράσινοι βρέθηκαν με το καλημέρα στο +10, κλείνοντας το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (20-10).Το σκηνικό του αγώνα έμεινε ίδιο μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό, να εξαργυρώνει την εκπληκτική του άμυνα, φτάνοντας έως και το +15 (29-14, 14'). Με Νάβαρο, Σάρας και επιμέρους σκορ 13-4, η Μπάρτσα φρόντισε να μαζέψει άμεσα τη διαφορά στους 6π. (33-27), ωστόσο ο Μάικ Μπράμος, που έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σημαντική διαφορά εννέα πόντων (38-29, 20').Η ελληνική ομάδα, όχι απλώς και μόνο δεν κατάφερε να ενισχύσει ή στη χειρότερη των περιπτώσεων να συντηρήσει αυτό το προβάδισμα, αλλά σύντομα οι Καταλανοί έγιναν τα... αφεντικά. Οι πράσινοι βραχυκύκλωσαν στη ζώνη του Πασκουάλ (άστοχα τρίποντα από Γκιστ, Μασιούλις, Διαμαντίδη, Ούκιτς), ενώ στο άλλο μισό του παρκέ οι Τόμιτς και Ναβάρο έκαναν τη ζημιά για την... προσπέρασε με 51-50 της Μπάρτσα στο τέλος της περιόδου.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όταν οι φιλοξενούμενοι πήγαν για πρώτη φορά στο ματς στο +5 (50-55) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Η είσοδος του Σχορτσιανίτη και δύο... σωτήρια ριμπάουντ του Γκιστ δεν επέτρεψαν στους Καταλανούς να ξεφύγουν, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ξανά κεφάλι με τρίποντη "βόμβα" του Δημήτρη Διαμαντίδη στο 36.30"!Η Μπαρτσελόνα είχε... διπλή απάντηση και μάλιστα με το ίδιο νόμισμα. Τρίποντα από Ουάλας και Σάρας και 59-63 στο 37.40"! Ο Μπράμος δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί του έξω από τα 6 και 75, ωστόσο ο Λάσμε κράτησε το Τριφύλλι όρθιο, μειώνοντας στους δύο πόντους, λίγο πριν το χρονόμετρο μπει στο τελευταίο λεπτό. Οταν το ρολόι... σημάδεψε το 39' "χτύπησε" ο Διαμαντίδης, που με τρίποντο έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα με 64-63!Ο Τόμιτς, με το ΟΑΚΑ να... κοχλάζει, έχασε δύο βολές στην επόμενη επίθεση, ωστόσο ο Λάσμε έκανε λάθος στα 30" πριν από το τέλος. Ο Αφρικανός διόρθωσε τη... μουντζούρα, ταπώνοντας τον Ναβάρο στα 4" πριν από το τέλος της επίθεσης των καταλανών (10" για το τέλος του αγώνα) κι ανώ δύο φορές ο Σάδα είχε βρεθεί χωρίς αντίπαλο στο τρίποντο.Υστερα από... καραμπόλες στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Σάρας, που από τη γωνία αστόχησε, με τον Γκιστ να αρπάζει το ριμπάουντ και να πηγαίνει στη γραμμή των βολών. Με 1/2 ο Αμερικανός διαμόρφωσε το τελικό 65-63, αφού ο Ναβάρο δεν κατάφερε να "κλέψει" τη νίκη με το σουτ της απελπισίας στο φινάλε.