Με τον Μπενζεμά να σκοράρει δις, η Ρεάλ επικράτησε με 2-0 της Χέρκουλες

Με τον Καρίμ Μπενζεμά να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ και των δύο τερμάτων, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Χέρκουλες και πανηγυρίσε την 14η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Με το τρίποντο αυτό η βασίλισσα μείωσε στο -4 την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, που την Κυριακή (13/03) αντιμετωπίζει την Σεβίλη. Από τα πρώτα λεπτά η Ρεάλ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του Μπερναμπέου και επέβαλε τον ρυθμό της, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίας στα καρέ του Καλαταγιούδ.
Η πίεση των μαδριλένων απέδωσε καρπούς στο 24ο λεπτό με τον Οζίλ να δημιουργεί και τον Μπενζεμά να ολοκληρώνει ιδανικά την φάση και να γράφει το 1-0.Σταδιακά η Χέρκουλες προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση και μάλιστα είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Ο Κασίγιας όμως διατήρησε ανέπαφη την εστία του με σταθερές επεμβάσεις, όπως στο 35` όταν και σταμάτησε το σουτ του Τόμερτ και ένα λεπτό αργότερα είπε όχι στον Κίκο.Με την έναρξη της επανάληψης, οι παίκτες του Ζοσέ Μ