Με το τρίποντο στα χέρια έφυγε από το Μεστάγια η Σεβίλη, 1-0 την Βαλένθια

Το γκολ του Ράκιτιτς στο 70ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Σεβίλη την νίκη με 1-0 επί της Βαλένθια στο Μεστάγια στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Primera Division. Οι ανδαλουσιανοί με το τρίποντο αυτό έπιασαν την Αθλέτικ Μπιλμπό στην 7η θέση και παραμένουν σε τροχιά εξόδου στο Europa League,
ενώ παράλληλα στέρησαν από την ομάδα του Ουνάι Εμερι την ευκαιρία να μείνει μόνη στην 3η θέση. Δυνατές μονομαχίες και αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές είχε το... μενού του πρώτου ημιχρόνου. Στο 14ο λεπτό ο Γκουαΐτα είπε όχι στον Νάβας, ενώ στο 23` ο Νεγκρέδο σημάδεψε το δοκάρι και δεν μπόρεσε να κάνει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Ζόνας να μην μπορεί να νικήσει τον Βάρας.Ανάλογο το σκηνικό και στην επανάληψη με τον Ζόνας να χάνει ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο 52` όταν και σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μάτα στο 59`.Η Σεβίλη όμως ήταν πιο αποτελεσματική