Με το ένα πόδι στους 8 του Champions League Γιούβε και Παρί

Με το ένα πόδι στους οκτώ του Champions League βρίσκονται οι Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τις εκτός έδρας νίκες τους επί των Σέλτικ με 3-0 και Βαλένθια με 2-1 αντίστοιχα.Σέλτικ - Γιουβέντους 0-3Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Σέλτικ Παρκ για την Γιουβέντους, αφού μόλις στο 3' κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από πάσα του Πελούζο και λάθος υπολογισμό του Αμπρόουζ, ο Μάτρι πλάσαρε τον Φόρστερ και έκανε
το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.Παρά το σοκ του γρήγορου 0-1, η Σέλτικ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην συνέχεια, κυριάρχησε στον χώρο του κέντρου και δημιούργησε αρκετές και καλές φάσεις στην εστία του Μπουφόν, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να εκμεταλλευτεί κάποια από αυτές. Ετσι, το 1-0 υπέρ της Γιούβε έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση στην εστία των φιλοξενούμενων.Αυτό που δεν κατάφεραν οι σκωτσέζοι, το πέτυχαν οι ιταλοί στο 77'. Μετά από ωραία πάσα του Μάτρι, ο Μαρκίζιο απέφυγε με ωραία κίνηση τον Γουίλσον, πλάσαρε τον Φόρστερ και διπλασίασε το προβάδισμα των μπιανκονέρι.Στο 83', ο Βούτσινιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Γιουβέντους, αφού μετά από λάθος του Αμπρόουζ και πάσα του Μαρκίζιο, πλάσαρε τον Φόρστερ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Κόντε.Βαλένθια - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 Σε μονόλογο της Παρί εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Βαλένθια. Με κινητήριο μοχλό τον Λούκας και άξιους συμπαραστάτες τους Παστόρε και Λαβέτσι, η ομάδα του Αντσελότι προηγήθηκε με 2-0, μετά το πρώτο 45άλεπτο.Στο 8', ο Λούκας σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της Βαλένθια, αλλά δύο λεπτά μετά, ο Λαβέτσι, μετά από συνδυασμό με τον Παστόρε, νίκησε τον Γκουάιτα από πλάγια θέση και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Βαλβέρδε, οι παριζιάνοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 43' διπλασίασαν το προβάδισμα τους, με τον Παστόρε να σκοράρει, μετά από γύρισμα του Λούκας και να γράφει το 2-0.Ο καταιγισμός της Παρί συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν και να ισορροπήσουν την αναμέτρηση.Ιμπραϊμοβιτς και Λαβέτσι έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα της Βαλένθια, αλλά ο Γκουάιτα, με εξαιρετικές επεμβάσεις, κρατούσε τον δείκτη του σκορ στο 0-2 για την Βαλένθια.Αυτό που δεν κατάφεραν οι γάλλοι, το πέτυχαν τελικά οι ισπανοί στο 90'. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόστα, ο Ραμί με προβολή στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Σιρίγου και μείωσε σε 1-2 για την Βαλένθια, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Η Παρί τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ιμπραϊμοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, για χτύπημα στον Γκουαρδάδο.