Με το δεξί η Γουίλιαμς

Ανετη νίκη για τη Σερένα Γουίλιαμς στην πρεμιέρα της στο Wimbledon απέναντι στην Μάντι Μινέλα με 2-0 σετ.Η υπερασπίστρια του τίτλου του 3ου Gramd Slam δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην 28χρονη τενίστρια από το Λουξεμβούργο και επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-3).Κυρίαρχη στο πρώτο σετ η αμερικανίδα,
Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν βρήκε κανένα εμπόδιο κατακτώντας το με 6-1. Στο δεύτερο σετ η Γουίλιαμς "χαλάρωσε", δίνοντας την ευκαιρία στην Μινέλα να πετύχει το πρώτο της μπρέικ και να προηγηθεί 2-0. Ομως η κορυφαία τενίστρια πήρε πίσω το μπρέικ και με ένα σερί πήρε το παιχνίδι μετά από 56 λεπτά, σημειώνοντας 25 γουίνερς έναντι μόλις 5 της αντιπάλου της. Επόμενη αντίπαλος της Γουίλιαμς η 19χρονη Καρολίν Γκαρσία που νίκησε την Ζι Ζενγκ με 2-0 σετ (6-3, 6-4). Νίκη για την κινέζα Να Λι επί της Μικαέλα Κράιτσεκ με 2-0 σετ (6-1, 6-1) και για την Σαμάνθα Στόσουρ επί της Ανα Καρολίνα Σμιέντλοβα με 2-0 (6-1, 6-3).