Με το δεξί Χάας και Μπέρντιχ

Στο ντέρμπι για τον 2ο γύρο του Mercedes Cup της Στουτγκάρδης ο Τόμι Χάας νίκησε με 2-1 σετ τον Ερνεστς Γκούλμπις. Θετικό ξεκίνημα και για τον Τόμας Μπέρντιχ στο Swedish Open με νίκη απένατι στον Μαρτίν Αλούντ με 2-0 σετ.Το Νο 1 του ταμπλό του τουρνουά έχοντας την υποστήριξη των συμπατριωτών του κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στον
λετονό με 3-0 σετ (6-0, 3-6, 6-4). Ο Χάας που έδωσε τον πρώτο του αγώνα μετά τον αποκλεισμό από τον φιναλίστ του Wimbledon, Τζόκοβιτς, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κερδίζοντας το πρώτο σετ χωρίς να χάσει γκέιμ. Η απάντηση ήρθε από τον Γκούλμπις που ισοφάρισε σε 1-1. Ομως, ο Χάας ήταν πετυχαίνοντας το μπρέικ στο κατάλληλο σημείο του τρίτου σετ πήρε τη νίκη. Επόμενος αντίπαλό του στο Mercedes Cup θα είναι ο Φάμπιο Φονίνι που νίκησε με 2-0 σετ (6-1, 6-3) τον Λεονάρντο Μάγερ. Ο Μπενουάρ Περ νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-1) τον Νικολάι Νταβιντένκο και θα παίξει με τον Βίκτορ Ανέσκου ο οποίος επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-4) του Τόμας Μπελούτσι.Στα πλαίσια του Swedish Open ο Τόμας Μπέρντιχ έκανε το ντεμπούτο του στην τέταρτη μέρα του τουρνουά και νίκησε εύκολα τον Μάρτιν Αλούντ με 2-0 σετ (6-3, 6-0). Στον προημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Τιέμο Ντε Μπάκερ, που νίκησε τον Βίκτορ Τροΐτσκι με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 7-6(6). Ο τσέχος τενίστας στοχεύει στον τρίτο τελικό της διοργάνωσης με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου, καθώς το 2005 και το 2008 είχε ητττήθει.Ο Φερνάντο Βερντάσκο νίκησε με 2-0 σετ (6-1, 7-5) τον Ζαν-Λενάρ Στρεφ και θα αναμετρηθεί με τον Νικολάς Αλμάγρο που κέρδισε τον Γκιγιέρμο Γκαρσία Λόπες με 2-1σετ (3-6, 6-1, 6-1).