Με το... αριστερό η Εθνική Ελπίδων

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2013, η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων, καθώς ηττήθηκε 2-3 από τη Λευκορωσία στα Γιάννινα. Στις καθυστερήσεις με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη αιφνιδιάστηκε στην αρχή της αναμέτρησης και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κερδίζουν 2-0 μόλις στο 18ο λεπτό του αγώνα, χάρη σε τέρματα των Κχλεμποσόλοφ (13`) Πατότσκι (18`).Στο 38' η Εθνική μας κατάφερε να μειώσει στο σκορ, όταν ο Γιάννου κέρδισε πέναλτι από τον Κουζμένκοκ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ποτουρίδης εύστοχα και έκανε
το 1-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα μπήκε καλύτερα, με σκοπό να φτάσει στην ισοφάριση και τα κατάφερε τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (87'), όταν ο Φορτούνης βγήκε τετ α τετ με τον Σερμπάκοφ και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Οι έλληνες διεθνείς δέχθηκαν την ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Λαγός ανέτρεψε τον Σκίτοφ μέσα στην περιοχή, με τον Κχλεμποσόλοφ να ευστοχεί για το τελικό 2-3.Στο άλλο ματς του ομίλου που έγινε την Τρίτη (9/8) η Γερμανία νίκησε με 4-1 την Κύπρο. Στην επόμενη αγωνιστική η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει την Κύπρο εκτός έδρας (2/9).Ελλάδα (Γεωργιάδης): Λάμπρου, Σκόνδρας, Ποτουρίδης, Μανωλάς (78' Ανάκογλου), Στάμου (32' Βέλλιος), Μητρόπουλος, Βλαχοδήμος (57' Βασιλόγιαννης), Λαγός, Γιάννου, Φορτούνης, Καραγκούνης.Λευκορωσία (Βοϊτέκχοβιτς): Σερμπάκοφ, Πολιάκοφ, Πολίτεβιτς, Μπάγκα, Κούγκαν, Πατότσκι (71' Σκίτοφ), Κχλεμποσόλοφ, Κοντρατίεφ, Κέντις, Αλεκσίεβιτς, Κουζμένοκ. Η βαθμολογία του 1ου ομίλου1. Γερμανία    32. Λευκορωσία    33. Βοσνία/Ερζεγοβίνη    34. Κύπρος    35. Ελλάδα    06. Σαν Μαρίνο    0Επόμενη αγωνιστική (1-2/9)Γερμανία - Σαν ΜαρίνοΛευκορωσία - Βοσνία / ΕρζεγοβίνηΚύπρος - Ελλάδα