Με τέσσερα στο +4

22:28 2/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Με δύο γκολ του Τζιμπούρ και από ένα των Σιόβα και Μανιάτη, ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ρελαντί 4-0 τον Λεβαδειακό, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημαΔίχως να χρειαστεί να φορτσάρει σε κανένα σημείο του αγώνα, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ κέρδισε εύκολα στο πρώτο της ματς στο Καραϊσκάκη, φιλοδωρώντας με τέσσερα τέρματα το σύνολο του Παράσχου, που ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Παρότι δεν είχαν καλό ρυθμό -με εξαίρεση κάποια διαστήματα
στην επανάληψη-, οι ερυθρόλευκοι ήταν αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις στημένες φάσεις και τις αμυντικές αδυναμίες του Λεβαδειακού. Ως εκ τούτου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν τους έξι βαθμούς και βρίσκονται στην κορυφή με Πανιώνιο και ο Αστέρα Τρίπολης, ενώ απομακρύνθηκαν ήδη τέσσερις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό.Με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα σε δύο περιπτώσεις από στημένες φάσεις και να προηγείται με 2-0 ολοκληρώθηκε το α' μέρος. Οι ερυθρόλευκοι ευτύχησαν να σκοράρουν μόλις στο 5' όταν ο Σιόβας εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες από φάουλ του Χολέμπας και άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Ζαρντίμ είχε αρχικά την κατοχή, ωστόσο δεν είχε καλή κυκλοφορία, δεν έβγαζε ενέργεια και ο Λεβαδειακός με καλοστημένη άμυνα δεν είχε πρόβλημα να την κρατάει μακριά από τον Κυριακίδη.Οι βοιωτοί βλέποντας τους ερυθρολεύκους να μην πιέζουν ψηλά αναθάρρησαν και ανέλαβαν την πρωτοβουλία, προσπαθώντας να δημιουργήσουν. Για μεγάλο χρονικό διάστημα ο Ολυμπιακός ήταν παθητικός, αλλά σοβαρός αμυντικός με αποτέλεσμα ο Κάρολ να μην απειλείται. Αντίθετα σε γρήγορη αντεπίθεση, οι γηπεδούχοι πλησίασαν το γκολ με τον Αμπντούν στο 30' και τελικά διπλασίασαν τα τέρματά τους με μία ακόμα στημένη φάση. Σκόρερ ήταν ο Τζιμπούρ στο 38' (εκτέλεσε ο Μασάντο το φάουλ) με τους βοιωτούς να διαμαρτύρονται για φάουλ του Παπάζογλου στον Κυριακίδη.Στις αρχές της επανάληψης ο Ολυμπιακός έδειξε να ανεβάζει ταχύτητα, δημιουργώντας 2-3 μικροευκαιρίες, ωστόσο δεν βρήκε ρυθμό και γρήγορα "έκατσε" εκ νέου με την μορφή του αγώνα να επανέρχεται σε αυτή του α' μέρους. Ο Ιμπαγάσα είχε όρεξη και έπαιρνε πρωτοβουλίες, ωστόσο δεν είχε συμπαραστάτες και οι ερυθρόλευκοι περιορίζονταν σε μία φλύαρη πρωτοβουλία. Παρ' όλα αυτά ήταν αποτελεσματικοί και στο 63' "τελείωσαν" οριστικά το ματς, με τον Αμπντούν να σερβίρει και τον Μανιάτη να γράφει με προβολή το 3-0.Οι βοιωτοί θέλησαν να απαντήσουν, αλλά άφηναν πολλούς χώρους στην άμυνά τους και ο Ολυμπιακός τους εκμεταλλεύτηκε. Με γρήγορη αντεπίθεση στο 75' ο Αμπντούν έδωσε έτοιμο γκολ στον Τζιμπούρ και ο αλγερινός ανέβασε τον δείκτη του σκορ, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα. Τα τελευταία λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ιμπαγάσα, Τζιμπούρ και Αμπντούν να αποθεώνονται κατά την αλλαγή τους και τους ερυθρολεύκους να φτάνουν εύκολα στο τρίποντο, δημιουργώντας ήδη διαφορά τεσσάρων βαθμών από τον Παναθηναϊκό.