Με νίκη τελείωσε την πορεία του στο Eurocup ο Πανελλήνιος, που επικράτησε 86-73 της Αλμπα Βερολίνου

20:47 1/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε δηλώσει μία μέρα πριν την αναμέτρηση με την Αλμπα Βερολίου, πως η ομάδα του θέλει να κλείσει με επιτυχία τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο Eurocup και τελικά τα κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο. Με τριάδα φωτιά τους Σμιθ(24 πόντοι), Φράνσις(21 πόντοι) και Κράμπενχοφτ(14 πόντοι) έφτασε στο άνετο 86-73 και αποχώρησε από την διοργάνωση με νίκη, αλλά και καλή εμφάνιση. Την έβαλε στα καλάθια!
Το 1ο
δεκάλεπτο για τον Πανελλήνιο μπορεί να μην κύλησε όπως θα ήθελε η ελληνική ομάδα, αλλά στο 2ο όλα πήγαν ρολόι για τον Θανάση Σκουρτόπουλο και τους παίκτες του. Η άμυνα των Ολυμπιονικών στο 1ο δεκάλεπτο δεν ήταν αυτή που έπρεπε με αποτέλεσμα να δεχθούν 24 πόντους και να μπουν στην 2η περίοδο όντας πίσω με ένα πόντο (23-24). Ο Πανελλήνιος παρολαυτά είχε την ευκαιρία να τελειώσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 19-12.Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι δεν υπέπεσαν στον ίδιο λάθος. Από την στιγμή που ο Πανελλήνιος πήρε το προβάδισμα δεν επέ