Με νίκες συνέχισαν ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια, 5-1 την ΑΕΠ και 1-0 τον ΑΠΟΠ/Κινύρας αντίστοιχα

Την κούρσα του πρωταθλήματος συνεχίζει να οδηγεί σταθερά ο ΑΠΟΕΛ, μετά και την επιβλητική νίκη με 5-1 επί της ΑΕ Πάφου στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Στο κυνήγι του παραμένει η Ομόνοια, που αν και δύσκολα, νίκησε με 1-0 τον ΑΠΟΠ/Κινύρας στην Πέγεια. Τεσσάρα ο ΑΠΟΕΛ
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΑΠΟΕΛ, που επιβλήθηκε με 5-1 της ΑΕΠ
ξεσπώντας για την ήττα από την Ανόρθωση στην προηγούμενη αγωνιστική και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το δεξί στον αγωνιστικό χώρο και στο 5ο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ, με τον Μαντούκα να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Η ομάδα της Πάφου απείλησε στο 14` με τον Σολάρι να σημαδεύει το δοκάρι, αλλά στο 26` ο Ιβάονοφ στάθηκε πιο τυχερός και έκανε το 1-1.Η συνέχεια όμως ανήκει στον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντέκι με αυτογκόλ στο 28` έβαλε την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς και πάλι μπροστά στο σκορ και στο 37` ο Σολάρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Μαρσίνιο νίκησε τον