Με Λίνο-Βούκιτς γύρισε το ματς και νίκησε 2-1 ο ΠΑΟΚ την Σαχτιόρ

Εχοντας τον Στοχ σε κακή βραδιά, ο ΠΑΟΚ έφτυσε... αίμα για να περάσει το εμπόδιο της Σαχτιόρ Καραγκάντι και να κάνει πρεμιέρα με το δεξί στους ομίλους του Europa League. Ο Δικέφαλος επικράτησε 2-1 με ανατροπή στην κεκλεισμένων των θυρών Τούμπα, χάρη στις χρυσές αλλαγές του Στέφενς, τον Λίνο και τον Βούκιτς. Η ομάδα από το Καζακστάν προηγήθηκε με αυστηρό πέναλτι του Κάνιας στο 49', ενώ οι Θεσσαλονικείς
που είχαν δοκάρι με τον Λάζαρ στο 57', ισοφάρισαν με τον Αθανασιάδη στο 75' και πήραν τη νίκη στο 92' με κεφαλιά του Βούκιτς!Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα από τη Σαχτιόρ και στα πρώτα 25 λεπτά δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες χωρίς να καταφέρει να τις εκμεταλλευτεί με τους Λάζαρ, Νίνη, Λούκας κατά κύριο λόγο. Ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε αυτή την υπεροχή να την μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα.Από την άλλη πλευρά, η Σαχτιόρ απείλησε στην κόντρα, σε κάνα 2 περιπτώσεις στο δίλεπτο (26'-28'), αλλά ο Χακόμπο ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το μηδέν για την εστία του ΠΑΟΚ. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.Με την έναρξη του β' μέρους η Σαχτιόρ προηγήθηκε στο σκορ με... αυστηρό πέναλτι που δόθηκε σε πέσιμο του Κάνιας προ του Κατσουράνη. Ο Κάνιας το εκτέλεση εύστοχα στο κέντρο της εστίας του Χακόμπο κάνοντας το 0-1 για την ομάδα από το Καζακστάν.Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από το 1-1 στο 57' όταν ο Λάζαρ με σουτ-κεραυνό σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μόκιν. Ο Στέφενς, που λόγω τιμωρίας καθόταν στην κερκίδα, προχώρησε στην πρώτη αλλαγή στο 58' βάζοντας τον Σαλπιγγίδη στην θέση του Λάζαρ, ο οποίος πάντως ήταν από τους καλύτερους του ΠΑΟΚ. Στο 65' πέρασε και ο Λίνο στη θέση του Τζαβέλλα.Η Σαχτιόρ έχασε καλή ευκαιρία στο 66' για το 0-2. Από φάουλ του Σίμτσεβιτς, ο Τζίντιτς γύρισε στον Μαλί που είναι μόνος του αλλά έχασε το κοντρόλ και μπλοκάρει ο Χακόμπο σώζοντας την εστία του. Τελικά ο ΠΑΟΚ θα φτάσει στην ισοφάριση στο 75'. Υστερα από κόρνερ του Λούκας, ο Αθανασιάδης πετάχθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινό πλασέ γράφει το 1-1 για τον Δικέφαλο του Βορρά, που πίεζε για να ανατρέψει το σκορ. Στο 85' ο Βούκιτς πέρασε στη θέση του Νίνη, ενώ στο 87' ο Ποριβάεφ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κίτσιου, αφήνοντας την Σαχτιόρ με 10 παίκτες για τα τελευταία λεπτά.Ο Στοχ στο 89' με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, αλλά ο Βούκιτς στο 92' δεν λάθεψε και σημάδεψε σωστά με το κεφάλι χαρίζοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ, έστω και στο φινάλε της αναμέτρησης