Με φόρα στο Καραϊσκάκη η Παρί, 2-0 την Μπορντό

Η Παρί Σεν Ζερμέν, που την Τρίτη (17/9) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, πέρασε από το "Σαμπάν Ντελμά" κερδίζοντας 2-0 την Μπορντό με γκολ των Ματουιντί και Λούκας Μόουρα και έπιασε κορυφήΤην τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής
της Ligue 1.Οι Παριζιάνοι δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από την Μπορντό της οποίας επιβλήθηκαν με 2-0.Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μην εντυπωσίαζαν στο πρώτο μισάωρο, όμως, κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ματουίντί να κινείται εξαιρετικά στον κενό χώρο και τον Ιμπραχίμοβιτς να του δίνει μία πάσα μισό γκολ.Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λοράν Μπλαν ανέβασαν ταχύτητα και κλείδωσαν τη νίκη με το γκολ του Λούκας Μόουρα, σε μία φάση που η αντίδραση του Καρασό ήταν κάκιστη.Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπλαν προτίμησε να αφήσει εκτός αποστολής τον Λαβέτσι για να τον ξεκουράσει, ενώ έδωσε λίγα λεπτά συμμετοχής στον Καβάνι. Επίσης, ντεμπούτο με την Παρί έκανε ο Ντιν, ο οποίος αγωνίστηκε αντί του Μάξουελ, ενώ δεν έπαιξαν και οι τραυματίες Παστόρε και Μενέζ.ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Μαριάνο, Ενρίκε, Σανέ, Ορμπάν, Μπιγιογκό Ποκό, Ν'Γκιέμο, Ομπράνιακ, Ρολάν (65' Μπελάι), Σεβέ (75' Ζουσιέ), Ντιαμπατέ (74' Σακό)ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Φαν ντερ Βιλ, Άλεξ, Τιάγκο Σίλβα, Ντιν, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Ονζέντα (72' Ραμπιό), Λούκας Μόουρα (82' Κομάν), Ιμπραχίμοβιτς (81' Καβάνι)