Με άνεση στον 3ο γύρο ο Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ πραγματοποιεί ένα πολύ καλό τουρνουά με τα δύο πρώτα παιχνίδια που έχει δώσει. Στα πλαίσια του 2ου γύρου επικράτησε με 3-0 σετ του qualifier Σόμντεφ Ντέβαρμαν και ατενίζει τη συνέχεια με μεγάλη αισιοδοξία.Ο 31χρονος ελβετός νίκησε με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 6-1) προσφέροντας θέαμα και όμορφες φάσεις στους φιλάθλιους που παρακολούθησαν τον αγώνα. Ο Φέντερερ έπαιξε πολύ επιθετικά και με άνεση απέναντι στον νεαρό ινδό, πετυχαίνοντας 54 τελειώματα
και χωρίς να δέχεται μπρέικ από τον αντίπαλό του. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Ζουλιέν Μπενετο (Νο 30), ο οποίος επικράτησε δύσκολα του Τόμπιας Κάμκε με 3-2 σετ (7-6(9), 7-5, 5-7, 0-6, 6-4).Εντυπωσιακός για ακόμη μία φορά ο  Γκάελ Μονφίς που νίκησε τον Ερνεστς Γκούλμπις με 3-1 σετ 6-7(5), 6-4, 7-6(4), 6-2 και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του τουρνουά. Ο γάλλος έπαιξε πολύ πιο υπομονετικά σε αντίθεση με τον λετονό, ο οποίος είχε το επιθετικό στυλ που συνηθίζει. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Τόμι Ρομπρέδο ο οποίος γύρισε το ματς με τον Ιγκόρ Σίσλινγκ κερδίζοντας τον ολλανδό με 6-7(2), 4-6, 6-3, 6-1, 6-1. Λίγο μετά τον αγώνα ο Μονφίς δήλωσε; "Ήταν μια σκληρή μάχη. Πήραμε ρίσκα και οι δύο. Ευχαριστώ πολύ τον κόσμο που με έσπρωξε στη νίκη. Το 3ο σετ ήταν πολύ κλειστό. Ανησύχησα λίγο με την ενέργειά μου αλλά αποδείχθηκε ότι δεν είχα ξεμείνει. Μόλις κατέκτησα το σετ, ένιωσα ανακουφισμένος. Νιώθω δυνατός. Θα είναι δύσκολα κόντρα στον Τόμι. Θα κάνω ότι μπορώ για να είμαι απόλυτα έτοιμος σωματικά".Τέλος, ο Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά ξεπέρασε το εμπόδιο του Νιέμινεν με 7-6(6), 6-4, 6-3 και θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Γέρεμι Σαρντί, ενώ ο Ζιλ Σιμόν επικράτησε με 6-7(2), 6-1, 6-1, 6-1 του Πάμπλο Κουέβας και περιμένει έναν εκ των Κουέρι-Χάγεκ.