Με 5-0 επιβλήθηκε της Σοσιεδάδ η Μπαρτσελόνα

Την έκτη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, που χωρίς να κουραστεί, επιβλήθηκε με 5-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Καμπ Νου και σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 2 βαθμούς περισσότερους από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπαρτσελόνα, που στο 8ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ. Στο σημείο εκείνο ο Μέσι έβγαλε για τον Πέδρο, που τροφοδότησε τον Βίγια, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 29`,
όταν ύστερα από φάση διαρκείας στην εστία του Μπράβο, ο Βίγια έστρωσε στον Αλβες αλλά αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία.Ο Ινιέστα όμως στάθηκε πιο τυχερός στο 32ο λεπτό όταν συνδυάστηκε ωραία με τον Πέδρο και στην συνέχεια έγραψε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.Στην επανάληψη, ο Μέσι πήρε τη σκυτάλη και στο 47` κλείδωσε την νίκη για τους καταλανούς όταν και έκανε τρία τα τέρματά τους. Η Σοσιεδάδ δεν έδειχνε ικανή να διεκδικήσει κάτ