Με 3-2 επικράτησε ο Ολυμπιακός του Παναθηναϊκού για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague

22:43 6/4/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αυτό που έγινε στο Ρέντη... δεν υπάρχει! Σε ένα παιχνίδι καρμπόν της τελευταίας αναμέτρησης των δύο ομάδων, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε και πάλι το εις βάρος του 2-0 και νίκησε στο τάι μπρέικ τον Παναθηναϊκό, για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Volleyleague. Θα μπορούσε κανείς να περιγράψει με αρκετές λέξεις την αναμέτρηση της Τετάρτης (6/4). Μία καλύτερη λύση όμως θα ήταν να ανατρέξει στο κείμενο του προηγούμενου αγώνα το Σάββατο,
προκειμένου να πάρει μια εικόνα και αυτού του ματς! Σε ένα παιχνίδι καρμπόν του προηγούμενου, εκείνη τη φορά για την τελευταία αγωνιστική της Volleyleague, οι δύο ομάδες με τις ίδιες διακυμάνσεις στο σκορ, τους ίδιους πρωταγωνιστές και τελικώς ίδια κατάληξη προσέφεραν ένα χορταστικό θέαμα στο Ρέντη, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν την νίκη, αλλά και το προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά του πρωταθλήματος.Οπως... παλιά
Οι ερυθρόλευκοι ανέλαβαν να οδηγήσουν την... κούρσα του σετ, εξασφαλίζοντας προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο όσο προχωρούσε το σετ διεύρυναν χάρη σε Γιαμπλόνσκι και Τζούριτς (14-11), φτάνοντας στο 22-17. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο σετ θα πήγαινε στους γηπεδούχους, μία εξαιρετικά οργανωμένη αντεπίθεση του Τριφυλλιού έφερε τα πάνω κάτω και τόσο χάρη στον Μπόμπι Γιορντάνοφ, όσο και τις αποτελεσματικές παρεμβάσεις του Μαρσέλο Σάκι, το τέλος ήταν πράσινο με 27-25.Bobby... on fire!
Αν η ψυχολογία στο πρώτο σετ είχε γύρει στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο, στο δεύτερο ήταν οι παίκτες του Γιάννη Λάιου που ανέλαβαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με αρκετές λύσεις στην επίθεση, αλλά και μεγάλη αυτοθυσία σε όλους τους χώρους. Το προβάδισμα ήρθε μετά το 10-10, οπότε και οι φιλοξενούμενοι με τον.. απίθανο Γιώργο Πετρέα στο μπλοκ και τον ασταμάτητο Μπόμπι Γιορντάνοφ στην επίθεση δεν άφησαν κανένα περιθώριο και έκαναν δια περιπάτου το 2-0.Η απάντηση από Φράγκο
Μόνο ειρηνικά δεν εξελίχθηκε το τρίτο σετ, αφού δύο αμφιλεγόμενες αποφάσεις των διαιτητών για τις οποίες διαμαρτύρεται ο Παναθηναϊκός, μία πέτρα (!) στον Σάκι, ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι και κίτρινες στους αναπληρωματικούς των πρασίνων, ήταν τα στοιχεία που έκριναν τη συνέχεια, στην οποία ο Ολυμπιακός όχι μόνο μείωσε χάρη στον εκρηκτικό Ανδρέα Φράγκο και τρεις συνεχόμενους άσους του κουβανού ακραίου, αλλά ισοφάρισε και πάλι.Δεν ξανάγινε!
Λίγο τα λάθη σε κρίσιμα σημεία από τους πράσινους, λίγο οι όλο και καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα, παίκτες του Ολυμπιακού, δεν ήθελε πολύ για να έρθει το 2-2, αλλά και στη συνέχεια η νίκη. Δείχνοντας απίστευτα ψυχικά αποθέματα, μεγάλη όρεξη και πάθος σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη επανέλαβαν τον θρίαμβό τους, κατακτώντας την νίκη, αλλά και το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό.Τα σετ: 25-27, 21-25, 25-15, 25-19, 15-12