Με 3-2 επικράτησε η Εθνική βόλεϊ γυναικών της Ισπανίας για το Ευρωπαϊκό Λιγκ

Επρεπε να παίξουν επί ελληνικού εδάφους για να πάρουν την πρώτη τους νίκη! Η εθνική βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωπαϊκό Λιγκ βόλεϊ, επικρατώντας της Ισπανίας με 3-2 σετ έχοντας την ένθερμη συμπαράσταση 500 και πλέον φιλάθλων στο κλειστό γυμναστήριου του Πύργου Ηλείας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με εξαίρεση το τρίτο σετ
όταν η ελληνική ομάδα έκανε… πάρτι με το 25-7! Στο πρώτο το καλό μπλοκ οδήγησε στο 25-20. Στο δεύτερο σετ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία όταν οι ισπανίδες αντέδρασαν από το 10-18 και επικράτησαν 25-20 εκμεταλλευόμενες τα ελληνικά λάθη.Για το τρίτο σετ τα λόγια… περισσεύουν καθώς η Τσίμα πήγε στο σερβίς στο 13-7 και οδήγησε την γαλανόλευκη σε σερί 12-0 για το 25-7. Στο τέταρτο σετ η ισπανική ομάδα... ξύπνησε στο φινάλε και με συνεχόμενους πόντους της εκπληκτικής Σολάρ ισοφάρισε σε 2-2.Στο τάι μπρέικ οι όποιες ανησυχίες από το ισπανικό προβάδισμα (8-6) εξανεμίστηκαν γρήγορα και το μπλοκ της Κυριακίδου τελείωσε το ματς (15-12).Την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Αχιλλέας Μαυρομάτης, ο οποίος στο φινάλε του αγώνα βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο και συνεχάρη τις αθλήτριες και το προπονητικό τιμ, ενώ παρόντες ήταν και οι Κώστας Βλάσσης, Γιώργος Μανωλόπουλος, Θανάσης Ρέρρας και Χρήστος Σύλλας.Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-07, 22-25, 15-12