Με 3-0 επιβλήθηκε της Μπρέσια η Μίλαν και επέστρεψε στην κορυφή της Serie A

Σε παράσταση με έναν πρωταγωνιστή μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Μπρέσια η Μίλαν, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 στο Τζουζέπε Μεάτσα και απολαμβάνει ξανά την μοναξιά της κορυφής, αυξάνοντας στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την Λάτσιο. Με φόρα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, σε μία προσπάθεια να αποδείξει ότι η ισοπαλία με την Σαμπντόρια στην προηγούμενη αγωνιστική ήταν ένα μικρό στραβοπάτημα. Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Μπόατενγκ συνδυάστηκε ωραία με τον Ιμπραΐμοβιτς και στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας
το 1-0 και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των ροσονέρι.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην Μπρέσια. Στο 28` ο Ρομπίνιο εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Χετεμάι και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε την σκυτάλη και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Παρόλο που η Μίλαν είχε κλειδώσει τη νίκη, δεν κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη, αλλά αντιθέτως δημ