Με 3-0 επικράτησε της Στόουκ η Μ. Σίτι και σκαρφάλωσε στην 3η θέση

Τρεις ημέρες μετά τον τελικό του FA Cup, η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε ακόμα μία νίκη επί της Στόουκ Σίτι, με 3-0 αυτή τη φορά, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Premier League και σκαρφάλωσε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας την Αρσεναλ έναν βαθμό πίσω της και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα
για να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι μπήκε με φόρα από την κατάκτηση του FA Cup, 1-0 στον τελικό, και πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Πρωταγωνιστής ο Τέβεζ που άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με μία εξαιρετική ατομική ενέργεια. Ο αργεντινός πέρασε δύο αμυντικούς της Στόουκ και στη συνέχεια πλάσαρε τον Σόρενσεν, γράφοντας το 1-0.Οι πολίτες πίεσαν και για δεύτερο γκολ στη συνέχεια και το πέτυχαν στο 53ο λεπτό, με τον Σίλβα να εκτελεί φάουλ και τον Λέσκοτ να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-0.Η Στόουκ, που δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον, δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που δεν σταμάτησαν να δημιουργούν φάσεις και να απειλούν την εστία του Σόρενσεν. Στο 65` ο Τέβεζ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0, και καθάρισε το παιχνίδι.Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90`, αν και η Σίτι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις λόγω του τραυματισμού του Ζαμπαλέτα, με το 3-0 να είναι το τελικό σκορ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 37ης αγωνιστικής:
Σάββατο (14/05)
Μπλάκμπερν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 1-1 (20` Εμερτον - 73`πέν. Ρούνεϊ)
Μπλάκπουλ - Μπόλτον: 4-3 (9`, 45` Κάμπελ, 19` Πάντσεον, 63` Ανταμ - 6` Ντέιβις, 24` Τέιλορ, 53` Στάριτζ)
Σάντερλαντ - Γουλβς: 1-3 (34` Σίσεγκνον - 23` Κράντοκ, 54` Φλέτσερ, 78` Ελοκόμπι)
Γουέστ Μπρομ - Εβερτον: 1-0 (10` Μουλούμπου)Κυριακή (15/05)
Τσέλσι - Νιούκαστλ 2-2 (2` Ιβάνοβιτς, 83` Αλεξ - 10` Γκουτιέρεζ, 92` Τέιλορ)
Αρσεναλ - Αστον Βίλα: 1-2 (89` Φαν Πέρσι - 11`, 15` Μπεντ)
Μπέρμιγχαμ - Φούλαμ: 0-2 (5`, 49` Χάνγκελαντ)
Λίβερπουλ - Τότεναμ: 0-2 (9` Φαν ντερ Φάαρτ, 56`πέν. Μόντριτς)
Γουίγκαν - Γουέστ Χαμ: 3-2 (57`, 90`+2` Ενζόγκμπια, 68` Σαμόν - 12`, 26` Μπα)Τρίτη (17/05)
Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ Σίτι: 3-0 (14`, 65` Τέβεζ, 53` Λέσκοτ)