Με 3-0 επικράτησε της Σπόρτινγκ Χιχόν η Σεβίλη

01:06 2/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Υστερα από μία σειρά κακών εμφανίσεων, η Σεβίλη έδειξε και πάλι το καλό αγωνιστικό της πρόσωπο, επικρατώντας με 3-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν και έπιασε την Αθλέτικ Μπιλμπάο, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, στην 6η θέση, διατηρώντας ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης. Οι ανδαλουσιανοί πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους, με την Χιχόν να περιορίζεται στα ανασταλτικά της καθήκοντα.Στο 28ο λεπτό ο Εγκουεν ανάτρεψε τον
Λουίς Φαμπιάνο και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, ενώ έδειξε και την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό της Χιχόν. Ο βραζιλιάνος πήρε θέση απέναντι στον Κουέγιαρ και τον νίκησε από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 1-0.Η Σεβίλη εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Περότι, ενώ στο 30` είχε και δοκάρι με τον Φάζιο.Το τρίποντο για την ομάδα του Γκρέγκορι Μανθάνο κλείδωσε ο Νεγκρέδο στο 65` όταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.Ανα