Με 3-0 επικράτησε της Χετάφε η Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Σαν Μαμές

Την τρίτη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που επιβλήθηκε της Χετάφε με 3-0 στο Σαν Μαμές και την έπιασε στην 8η θέση της Primera Division. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ιραόλα. Εξι λεπτά αργότερα ο Σαν Χοσέ ευστόχησε από τα 11 βήματα και διπλασίασε τα τέρματα για την Μπιλμπάο, δίνοντάς της σαφές
προβάδισμα για τη συνέχεια.Η Χετάφε δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει στα λεπτά που ακολούθησαν, σε αντίθεση με την ομάδα του Χοακίν Καπράρος που κυνήγησε και τρίτο γκολ. Αυτό το πέτυχε ο Γκαμπιλόρ στο 83ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Primera Division:Σάββατο (30/10)Βαλένθια - Σαραγόσα: 1-1 (42` αυτ. Λανθάρο - 2` Λανθάρο)Χέρκουλες - Ρεάλ Μαδρίτης: 1-3 (3` Τρεζεγκέ - 52` Ντι Μαρία, 82`, 86` Ρονάλντο)Μπαρτσελόνα - Σεβίλη: 5-0 (4`, 64` Μέσι, 24`, 90` Βίγια, 53` Αλβες)Κυριακή (31/10)Σπόρτινγκ Χιχόν - Βιγιαρεάλ: 1-1 (68`πέν. Κάστρο