Με 3-0 επικράτησε η Εθνική βόλεϊ ανδρών της Αυστρίας για το Ευρωπαϊκό Λιγκ

20:36 9/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε στα Χανιά η Εθνική ομάδα βόλεϊ απέναντι στην Αυστρία για την τελευταία αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, με σταθερή υποδοχή και αποτελεσματικότητα σε επιθέσεις (κυρίως σε πρώτους χρόνους) η Εθνική μας περιόρισε τους αντιπάλους της, κερδίζοντας τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα των φιλάθλων που παρά τη ζέστη, πήγαν στο γήπεδο των Χανίων. Διά περιπάτου το 1-0Το 25-16 με το οποίο τελείωσε το πρώτο σετ
αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων, αφού οι διεθνείς μας πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό σετ, μπλοκάροντας όλα τα όπλα των αυστριακών. Η πίεση στο σερβίς, αλλά και η συντριπτική υπεροχή στην επίθεση (αφού όλες σχεδόν οι μπαλιές των αυστριακών πήγαιναν στον διαγώνιο) ήταν τα στοιχεία που έβαλαν την Ελλάδα σε ρόλο οδηγού και έγραψαν το 1-0Το πάλεψαν οι αυστριακοίΠιο ισορροπημένη ήταν η συνέχεια με τους αυστριακούς να πιέζουν και να βελτιώνουν την υποδοχή τους μπαίνοντας πιο δυνατά. Το προβάδισμα μάλιστα άλλαζε χέρια πότε για τους γηπεδούχους και πότε για τους φιλοξενούμενους μέχρι το 17-17. Στο σημείο εκείνο όμως ήταν οι διεθνείς μας που είχαν τον τελευταίο λόγο, αφού με έναν άσο του Φιλίποφ και ένα μπλοκ άουτ στον Σαρικεϊσογλου απέκτησαν αβαντάζ τριών πόντων (20-17) φτάνοντας στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, με τον Σωτήρη Πανταλέοντα μάλιστα να κάνει ντεμπούτο για φέτος στην Εθνική. Ελληνικός ο επίλογοςΑπό τα συνεχή λάθη των φιλοξενούμενων μπορεί να χαρακτηριστεί το τρίτο σετ, αφού τη στιγμή που κέρδιζαν το πλεονέκτημα 1-2 πόντων, το έχαναν αυτόματα χάρη σε υπερβάσεις, χαμένα σερβίς, άουτ επιθέσεις. Κάτι τέτοιο βοήθησε τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη να βγουν και πάλι μπροστά στο σκορ και από το 9-7 να φτάσουν στην εύκολη κατάκτηση και αυτού του σετ, με 25-17. Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-17