Με 1-0 επικράτησε της Κολονίας η Μπορούσια Ντόρτμουντ

23:32 4/3/2011 - Πηγή: Sport.gr
Πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-0 της Κολονίας στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς το Πρωτάθλημα με 61 βαθμούς, 15 περισσότερους από την 2η Μπάγερ Λεβερκούζεν (έχει παιχνίδι λιγότερο). Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος και θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα γκολ, με το δοκάρι να της χαλάει δύο φορές τα σχέδια. Από τα πρώτα λεπτά του
αγώνα, η Ντόρτμουντ έδειξε ποιος ήταν το αφεντικό, καθώς πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και περιόρισε την Κολονία στα αμυντικά της καθήκοντα.Ο Ρένσινγκ όμως πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και είπε όχι σε πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων, όπως στο 18` με τον Μπάριος να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και στο 31` με τον Σαντανά.Οι παίκτες του Κλοπ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπέντερ να τροφοδοτεί τον Λεβαντόφσκι που πλάσαρε τον Ρένσινγκ και έκανε το 1