Με 1-0 επικράτησε η Αγγλία της Σλοβενίας παίρνοντας το εισιτήριο για τους 16 του Μουντιάλ

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η Αγγλία εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των 16 του Μουντιάλ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, επικρατώντας 1-0 της Σλοβενίας και κατακτώντας την δεύτερη θέση του 3ου ομίλου. Το συγκρότημα του Φάμπιο Καπέλο ήταν σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με τα δυο πρώτα παιχνίδια, ωστόσο και πάλι δεν εντυπωσίασε, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους Τέρι (57') και Ρούνεϊ (58').

Η Σλοβενία από την άλλη, δεδομένης της ισοπαλίας στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μεταξύ

ΗΠΑ και Αλγερίας, είχε εξασφαλίσει το δεύτερο εισιτήριο για τους 16, οι αμερικάνοι όμως δεν της έκαναν τη χάρη, αφού με γκολ του Ντόνοβαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, έκλεψαν την πρόκριση, την πρώτη θέση και το εισιτήριο για τους 16 στο τελευταίο λεπτό.

Ορεξάτοι μπήκαν οι παίκτες του Φάμπιο Καπέλο στην αναμέτρηση, δείχνοντας από νωρίς ότι θα πάλευαν μόνο για τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου. Επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό τους, οι άγγλοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα