Μαύρη νύχτα στη Βοσνία

Μαύρη νύχτα για την Εθνική στην Βοσνία, που ηττήθηκε με... κάτω τα χέρια 3-1 από την ομάδα του Σάφετ Σούσιτς στο κατάμεστο "Μπίλινο Πόλιε" της Ζένιτσα και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την απευθείας πρόκριση στο Mundial της Βραζιλίας. Λάθος αποδείχθηκε η χρησιμοποίηση του Αβραάμ Παπαδόπουλου στην άμυνα, με τον Εντιν Ντζέκο να κάνει... πάρτι (2 γκολ), ενώ σε κακή μέρα βρέθηκε σχεδόν όλη η ομάδα που από την αρχή μπήκε παθητικά στο ματς σε αντίθεση με τους Βόσνιους που... γυάλιζε το μάτι τους... Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Γκέκας.Ο Σούσιτς παρέταξε την Βοσνία
με τον Μπέγκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ τους Μούιτζα, Σπάχιτς, Βράνιες και Ζουκάνοβιτς στην άμυνα, τον Ζαχίροβιτς αμυντικό χαφ, με τους Λούλις, Μεντούγιανιν εσωτερικούς χαφ, επιτελικό τον Μισίμοβιτς και δίδυμο στην επίθεση τους Ιμπίσεβιτς και Ντζέκο.Ο Σάντος από την πλευρά του κατέβασε την Εθνική με τον Καρνέζη στην εστία, τους Τοροσίδη, Αβραάμ, Παπασταθόπουλο, Τζαβέλα στην άμυνα, τον Τζιόλη κόφτη, με τους Κατσουράνη, Καραγκούνη και Χολέμπας στην μεσαία γραμμή σ' ένα ιδιόμορφο σχήμα, με επιθετικό δίδυμο τους Σαμαρά και Σαλπιγγίδη.Οι Βόσνιοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 6ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν από κόρνερ του Μεντούνιανιν, ο Βράνιες βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, έπιασε δυνατή καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Καρνέζης απέτρεψε το 1-0 από τόσο νωρίς... Ο Ντζέκο στο 25' και στο 28' έριξε τις... προειδοποιητικές βολές για να έρθει στο 29' να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, μετά από φάουλ του Μισίμοβιτς, ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στον αέρα τον Αβραάμ και τον Τζιόλη και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0.Και σα να μην έφτανε αυτό στο 33' ήρθε το δεύτερο γκολ από μια... τρελή φάση. Ο Τζαβέλας κάνει ανόητο πέναλτι πέφτοντας και γκρεμίζοντας τον Μούιτζα, με τον Μισίμοβιτς να εκτελεί την εσχάτη των ποινών και τον Καρνέζη να αποκρούει! Ωστόσο, ο Τοροσίδης έδιωξε προς το... δοκάρι και μπερδεύτηκε με τον Τζαβέλα και κάπου εκεί ο Ιμπίσεβις που καιροφυλακτούσε πέτυχε το 2-0!Η πρώτη και μοναδική αντίδραση της Εθνικής σ' όλο το ματς ήρθε στο 39', όταν η γαλανόλευκη βγήκε στην κόντρα με τον Σαμαρά να πασάρει αριστερά στον Χολέμπας που έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι άουτ.Ο Σάντος με την έναρξη της επανάληψης έριξε στο τερέν τον Γκέκα αντί του Τζαβέλα, που έκανε αρκετά λάθη, με τον Χολέμπας να τραβιέται στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Σαμαρά να έρχεται αριστερά στην μεσαία γραμμή.Ωστόσο, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 53', όταν και πάλι ο Ντζέκο έπιασε στον... ύπνο τον Αβραάμ και με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Μισίμοβιτς έγραψε το 3-0 για την Βοσνία. Game over... Ευτυχώς που στο φινάλε ο Καρνέζης απέτρεψε το 4-0 σε τετ α τετ με τον Στεφάνοβιτς και ο Γκέκας στις καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ της τιμής (3-1) για την Εθνική μας.