Ματσάρα στο Αγρίνιο, τριάρες για Βόλο, Ηρακλή και Πιερικό

Ματσάρα από τα... παλιά στο Αγρίνιο, με τον Παναιτωλικό να επικρατεί με 4-3 της Παναχαϊκής. Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό Βόλου, Ηρακλή και Πιερικό, αγχωτικό τρίποντο η Καλλονή, "Χ" τα Ψαχνά με την Καλλιθέα.Ενα απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο, όπου επιτεύχθηκαν 7 γκολ, τέσσερα δοκάρια, δυο αποβολές και πάνω
από 6.000 κόσμου να παρακολουθεί το ματς που μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο διατήρησε το ενδιαφέρον στο κατακόρυφο! Το παιχνίδι για την Παναχαϊκή ξεκίνησε ως εφιάλτης καθώς οι Αγρινιώτες με συνοπτικές διαδικασίες στο 33’ προηγούνταν με 3-0! Όμως, το αυτογκολ του Μπόγιοβιτς λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα έβαλε και πάλι τους Αχαιούς στο ματς.Η αλήθεια είναι πως στο β’ μέρος η Παναχαϊκή μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και στο 63’ με τον Πάμποε έκανε το 3-2… αναπτερώνοντας τις ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα. Ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός κερδίζει πέναλτι, το οποίο αμφισβήτησε έντονα η Παναχαϊκή και έκανε το 4-2. Και πάλι οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω , με ένα εξαιρετικό γκολ του Βάντερσον… έγινε το 4-3 και τα πάντα ήταν πιθανά.Οι δυο κόκκινες στις καθυστερήσεις σε Λίτση και Σίσιτς, δεν έπαιξαν ρόλο, όμως, στην Παναχαϊκή μένει η πικρία που δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό που πρόσθεσε ακόμη ένα τρίποντο στο ενεργητικό του.Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε το καθήκον του κερδίζοντας με 3-1 του Θρασύβουλου, παραμένοντας έτσι στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League και έκανε άλλο ένα σταθερό βήμα στον δρόμο προς την απευθείας άνοδο στη Σούπερ Λίγκα.Για τους ερυθρόλευκους της Μαγνησίας σκόραραν οι Γόγολος, Προβατίδης (αυτογκόλ) και Ναντάγια, ενώ προς το παρόν είχε μειώσει για την ομάδα της Φυλής ο Σταυροθανασόπουλος.Το μοναδικό κακό της υπόθεσης είναι πως ο αρχηγός της ομάδας του Βόλου, ο Σπύρος Γόγολος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη στο 82ο λεπτό και χάνει το βολιώτικο ντέρμπι με τη Νίκη το επόμενο Σάββατο στο Πανθεσσαλικό.Ο Ηρακλής έκανε το αυτονόητο απέναντι στον Βύζαντα Μεγάρων (3-0), έβαλε τους τρεις βαθμούς στη συγκομιδή του και βλέπει πλέον... Αμφισσα. Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι, με τον Κιρόφσκι (21') να ξεκλειδώνει την άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Σαββίδης (54') με το παρθενικό του τέρμα «σφράγισε» τη νίκη και ο Κιρόφσκι (64') ξανά έστρεψε την προσοχή όλων στο επόμενο παιχνίδι με τον Φωκικό.Η Καβάλα... λαχτάρησε την Καλλονή, αλλά οι Μυτιληνιοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1, αφού στις καθυστερήσεις ο Σιδεράκης έκανε την επέμβαση του ματς κρατώντας το τρίποντο για την ομάδα του.Στην Κατερινή, ο Περικός νίκησε με 3-1 τον Φωκικό και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις. Η Καλλιθέα "τσίμπησε" την ισοπαλία (0-0) στα Ψαχνά απέναντι στον τοπικό Ηρακλή.Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 34ης αγωνιστικής της Football League:Καλλονή-Καβάλα 2-1 (50', 71' Μανούσος - 79' Ντόσης)Παναιτωλικός-Παναχαϊκή 4-3 (7' Μπόγιοβιτς, 17' Σίλβα Τζούνιορ, 33' Καμαρά, 63' πεν. Σίσιτς - 43' αυτ. Μπόγιοβιτς, 60' Παμπόε, 89' Βάντερσον)Ηρακλής-Βύζας Μεγάρων 3-0 (21', 64' Κιρόφσκι, 54' Σαββίδης)Ολυμπιακός Βόλου-Θρασύβουλος 3-1 (32' Γόγολος, 33' αυτ. Προβατίδης, 55' Ναντάγια - 54' Σταυροθανασόπουλος)Πιερικός-Φωκικός 3-1 (29' Αποστολίδης, 53' Ελευθεριάδης, 79' Γιαζιτζόγλου - 40' Γκόμεζ)Ηρακλής Ψαχνών-Καλλιθέα 0-0Εθνικός Γαζώρου - Δόξα Δράμας 17:00GRΔευτέρα 15/4 Αναγέννηση Γιαννιτσών - Νίκη Βόλου     Εργοτέλης - Πανσερραϊκός     Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΛΡεπό: Αναγέννηση Επανωμής