Λύτρωση για Ατρόμητο στο... παρά τρία με Καραγκούνη

Μετά από 2 ακριβώς μήνες (3/9 η τελευταία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ) και έξι αγώνες χωρίς τρίποντο, σταμάτησε ο... κατήφορος του Ατρομήτου, ο οποίος επικράτησε στο... παρά τρία με 2-1 του συγκηνητικού Πανθρακικού, στον πάγκο του οποίου ντεμπούταρε ο Παύλος Δερμιτζάκης. Ο Κούτσι άνοιξε το σκορ στο 18', ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε στο 44', οι Θρακιώτες έμειναν με 10 παίκτες στο 54', λόγω αποβολής του Μουνάφο και η... χρυσή αλλαγή του Μπάγεβιτς, Θανάσης Καραγκούνης έδωσε το... φιλί της ζωής στο 87' στην ομάδα του.Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Πανθρακικός απείλησε μόλις στο... 27ο δευτερόλεπτο με τον Μπαϊκαρά
να βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ιτάνζ. Μετά την συγκεκριμένη φάση, ο Ατρόμητος πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στο 1-0 στο 18' με τον Νιάζι Κούτσι να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά φέτος με την κυανόλευκη φανέλα. Ο Κοσοβάρος επιθετικός προσπάθησε να πασάρει με κεφαλιά στον Σουμπίνιο, αλλά η μπάλα κόντραρε και γύρισε στον ίδιο, ο οποίος με ένα φοβερό σουτ έξω απ' την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αντίλοβιτς και άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο!Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα έληγε με την ομάδα του Μπάγεβιτς να προηγείται στο σκορ, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μουνάφο στο 44' και αφού η μπάλα χτύπησε και στο αριστερό δοκάρι ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πανθρακικό.Βέβαια πριν το συγκεκριμένο γκολ έγιναν πολλά... Ο Ταυλαρίδης έκανε λάθος μέσα στην περιοχή και ο Λαζαρίδης προ του Μπαϊκαρά έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ Κούτσι και Ιτάνζ δεν συνεννοήθηκαν, οι δύο συμπαίκτες άρχιζαν να τσακώνονται σαν... κοκκόρια, η άμυνα του Ατρομήτου αποσυντονίστηκε και οι Θρακιώτες μέσα στην... αναμπουμπούλα έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης!Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 54' ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα (κόκκινη) στον Μουνάφο αφήνοντας τον Πανθρακικό με παίκτη λιγότερο.Οι Περιστεριώτες όπως είναι φυσικό έχοντας αριθμητική υπεροχή πίεσαν τους Θρακιώτες για να πετύχουν δεύτερο γκολ και να φτάσουν στη νίκη. Ο Μπάγεβιτς πέρασε τον Καραμάνο δίπλα στον Κούτσι γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2 και πράγματι ο νεαρός φορ βοήθησε τους κυανόλευκους, που όμως ήταν άστοχοι.Οι δύο επιθετικοί του Ατρομήτου συνδυάστηκαν υπέροχα στο 80', αλλά ο Κούτσι από τα 5 μέτρα σούταρε στα... πουλιά χάνοντας απίστευτη ευκαιρία, ενώ στο 83' το γυριστό σουτ του Καραμάνου απέκρουσε δύσκολα ο Αντίλοβιτς. Το παιχνίδι είχε μεταφερθεί στα καρέ του Πανθρακικού στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά στο 87', έστω και με τυχερό τρόπο οι κυανόλευκοι σκόραραν σε φάση διαρκείας και σουτ του Καραγκούνη (χρυσή αλλαγή του Μπάγεβιτς, όπως αποδείχθηκε...) με την μπάλα να κοντράρει στον Σερφά, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα.