Λερναία Υδρα ο Ολυμπιακός (84-62)

Βγαίνει ο ένας, μπαίνει ο άλλος και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... Παίρνοντας σκορ και από τους 12 παίκτες, ο Ολυμπιακός νίκησε 84-62 την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 1ης θέσης στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Οι ερυθρόλευκοι είναι η μοναδική ομάδα στην Ευρώπη που μετράει ένα σερί 12 νικών (εγχώριες διοργανώσεις + Euroleague).Τρία λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός να πετύχει το πρώτο του καλάθι στον αγώνα,
με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 6-2. Οι κροάτες προηγήθηκαν 9-2 στο 4', ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και με ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 12-2, οι πρωταθλητές Ευρώπης πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (11-14) στο 7'. Κάπου εκεί ανέλαβε ο Περπέρογλου, ο οποίος με 7 σερί πόντους έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (16-21), λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.Με τον Ράιτ να φτάνει τους 9 πόντους η Τσεντεβίτα μείωσε στο καλάθι (21-23), αλλά ο Περπέρογλου ήταν "καυτός"! Σε 4:45 λεπτά συμμετοχής έφτανε τους 12 πόντους (!) και έδινε στον Ολυμπιακό αέρα 7 πόντων (21-28) στο 12'. Η διαφορά έφτασε στο 17' σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-36) για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, αντίθετα με τους γηπεδούχους, που είχαν ξεσπάσματα. Σε ένα από αυτά, έκαναν ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 35-39 στο 19', με το ημίχρονο να κλείνει 35-40.Με επιθετική πολυφωνία (Πάουελ, Μάντζαρης, Σπανούλης, Πρίντεζης) και καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να ξαναφτάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, καθώς προηγήθηκε 44-55 στο 26'. Οι κροάτες έκαναν σερί 4-0 (48-55) και δεν ξαναέβαλαν καλάθι μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός με εξαιρετική συνεργασία των Λο - Χάινς, απάντησε με σερί 9-0, φτάνοντας στο 48-64!Η τελευταία περιόδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού η Τσεντεβίτα δεν έμοιαζε ικανή να σπάσει το σερί του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη, το οποίο έφτασε στις 12 νίκες.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 10, Λο 2, Αντιτς 9, Σπανούλης 14, Περπέρογλου 12, Σλούκας 5, Πάουελ 9, Γκετσεβίτσιους 3, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3, Μαυροειδής 2