Κύπελλο: Στον τελικό ο Αρης, 88-79 τον Πανιώνιο

Υστερα από εννέα χρόνια, ο Αρης είναι σε θέση να διεδικήσει έναν τίτλο. Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο μέρος, οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 88-79 του Πανιωνίου στο Αλεξάνδρειο και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα γίνει στο Ηράκλειο. Την Δευτέρα (23/12, 19:30) ο άλλος
ημιτελικός ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.Αθηναίου (26 π.), Βεζένκοφ (24 π.) και Πελεκάνος (16 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Αγγέλου.ΜακΚόλουμ (31 π.) και Μίλμπουρν (16 π.) διακρίθηκαν από το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση. Με όπλο την πιεστική άμυνα, η ομάδα του Αγγέλου επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ.Με τους Βεζένκοφ, Αθηναίου και Πελεκάνο να... εκτελούν από τα 6,75μ., ο Αρης προηγήθηκε με +24 (34-10) στο 9', για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με +23 (34-11).Ο Αρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Πελεκάνο και Αθηναίου, αύξησε την διαφορά του στο +27 (40-13), στο 13'.Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν, με εκφραστή τον Μίλμπουρν, να μειώσουν και να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, αλλά οι Πελεκάνος και Βεζένκοφ κρατούσαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα για τους θεσσαλονικείς (46-21, 16').Με τους ΜακΚόλουμ και Μίλμπουρν, οι κυανέρυθροι έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 9-4 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -20 (30-50).Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου βελτίωσε αισθητά την απόδοση της στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Αθανασούλα, Μίλμπουρν, ΜακΚόλουμ και Ντούβνιακ και με επιμέρους 22-8, μείωσε στους έξι (52-58), στο 26'.Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι... ξύπνησαν και με τον Βεζένκοφ, απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 και ξέφυγαν με +13 (65-52), στο 28'. Ο Αρης πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +14 (70-56).Ο Πανιώνιος αύξησε κι άλλο την πίεση στην άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα στον Αρη. Με όπλο την πιεστική άμυνα και ηγέτη τον ΜακΚόλουμ, οι νεοσμυρνιώτες έκαναν επιμέρους 18-8 και μείωσαν στους τέσσερις (74-78), στο 38'!Παρά την αντεπίθεση των κυανέρυθρων, ο Αρης παρέμεινε ψύχραιμος και με καλάθι του Μούρτου στο 39', ξέφυγε με +7 (81-74), "κλειδώνοντας" τη νίκη-πρόκριση.Στην συνέχεια, ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, με τον Αρη να επικρατεί με το τελικό 88-79 και να παίρνει την πρόκριση στον τελικό του Ηρακλείου.Τα δεκάλεπτα: 34-11, 16-19, 20-26, 18-23.