Κύπελλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παμβοχαϊκό

Την συμμετοχή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε εύκολα του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ, στον πρώτο -χρονικά- ημιτελικό του Final 4, που γίνεται στο Ρέθυμνο.Ο Ολυμπιακός
προκρίθηκε για 19η φορά σε τελικό Κυπέλλου Ανδρών, αφού νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και την Κυριακή (24/3, 16:00) θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου.Με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστή τον Κώστα Χριστοφιδέλη που ξεπέρασε το πρόβλημα στη μέση του, οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Βραχατίου που... άργησε να μπει στον αγώνα, είχε μέτρια υποδοχή και μοιραίο παίκτη τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος "μπλοκαρίστηκε" από την τακτική του Ολυμπιακού και έχασε πολλές καθοριστικές "κόντρα" επιθέσεις.Ο Ολυμπιακός έχοντας σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άριστη τακτική τακτική σε σερβίς αλλά και σε μπλοκ - άμυνα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει τη νίκη χωρίς απώλειες.Το τέλειο άγγιξε η απόδοση του Χριστοφιδέλη τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση με 8/9 επιθέσεις. Να σημειωθεί πως ο διεθνής ακραίος του Ολυμπιακού όλη την εβδομάδα δεν έκανε προπονήσεις λόγω προβλήματος στη μέση.Στο πρώτο σετ, από το 2-2 με μίνι σερί 3-0 από επιθέσεις και ένα μπλοκ του Γιορντάνοφ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 5-2 και άρχισε να οικοδομεί τη διαφορά που έφτασε και στο +7 (16-9).Ο Παμβοχαϊκός είχε κακή υποδοχή, ο Τερζής έβγαινε έξω από τα 3μ. για να κάνει πάσες και ο Γιοβάνοβιτς που συνήθως ήταν αποδέκτης της μπάλας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Η διαφορά του +7 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ όπου τελικά ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-19.Ιδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα και τον Παμβοχαϊκό να προσπαθεί να κοντρολάρει τα λάθη του και τον εκνευρισμό του.Από την αρχή οι ερυθρόλευκοι είχαν προβάδισμα με 8-3, 9-6 και 11-7. Με διαδοχικά μπλοκ η διαφορά άνοιξε για τον Ολυμπιακό στο +7 (17-10). Εκεί ήρθε η αντίδραη του Παμβοχαϊκού.Με μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ, ένα μπλοκ άουτ του Γιοβάνοβιτς,πλασέ του Καλντέιρα κι άσσο του Γιοβάνοβιτς η ομάδα του Βραχατίου έκανε σερί 4-0 (17-14). Εκεί έγινε η φάση του σετ.Ο Παμβοχαϊκός στην ίδια φάση είχε τρεις "κόντρα" επιθέσεις με τον Γιοβάνοβιτς να δέχεται μπλοκ στην τελική προσπάθεια. Ετσι, ο Παμβοχαϊκός έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 17-15 και να απειλήσει, ο Ολυμπιακός ξέφυγε (18-14) από τη δύσκολη θέση.Επί πλέον με δύο μπλοκ (Σωτηρίου και Σμαραγδή) πάνω στον Γιοβάνοβιτς το σκορ άνοιξε και πάλι στο +6 (20-14) κι εκεί κρίθηκε και το δεύτερο σετ.Στο τρίτο σετ, ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό να έχει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 11-10 με τον άσσο του Μαντέκα. Ο Παμβοχαϊκός έκανε κοιλιά με τρεις λάθη επιθέσεις και το 13-12 έγινε 16-13 με σερί 4-0 του Ολυμπιακού.Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το πρώτο σερί λαθών με 3-0 ύστερα από άουτ του Γιορντάνοφ, άουτ του Γιούρισιτς και κακή πάσα του Φιλίποφ.Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 16-16 και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23 βαδίζοντας πόντο πόντο με τον Παμβοχαϊκό να έχει για τελευταία φορά προβάδισμα με 21-20 και 22-21.Ο Γιοβάνοβιτς έχασε το σερβίς (22-22) και στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ (23-22 για Ολυμπιακό). Ο Γιορντάνοφ έχασε μοναδική κόντρα επίθεση για να κάνει το 24-22 καρφώνοντας απελπιστικά άουτ (23-23).Ομως, ο βούλγαρος με επίθεση έφερε τον Ολυμπιακό στο 24-23, ο Μαντέκας ισοφάρισε 24-24 και ο Κοκκινάκης έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι στη θέση του οδηγού στο σκορ (25-24).Ο Τερζής σε μία χαμένη φάση κατάφερε να πάρει δύσκολο πόντο με απ΄ευθείας πέρασμα (25-25), αλλά ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Χριστοφιδέλη και από μία... άμυνα του Γιορντάνοφ μετά από επίθεση του Γιοβάνοβιτς όπου η μπάλα χτύπησε με δύναμη στο μπλοκ του Ολυμπιακού, στον ώμο του Γιορντάνοφ και κατ΄ευθείαν στο τερέν του Παμβοχαϊκού για να τελειώσει τον αγώνα.Τα σετ: 19-25, 20-25, 25-27.Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 9π. (8/20, 1 άσσος, 69%υπ.), Καλντέιρα 14 (11/20, 3 μπλοκ), Τερζής 1 (1/1), Καραγιάννης 5 (3/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 11 (9/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 4 (4/7) / Δημητρακόπουλος (λ. - 75% υπ., 63% άριστες), Μπεκιάρης, Κατσανεβάκης, Δρογκάρης, Παπαδόπουλος.Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12π. (8/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γιούρισιτς 11 (6/14, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 12 (10/15, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (15/33, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (4/8, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 100% υπ., 85% άριστες), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ).