Κύπελλο: Ανετη πρόκριση για Αρη, 80-61 τον Ικαρο Σερρών

Ο Αρης επικράτησε των Ικαρων Σερρών με 80-61 και εξασφάλισε την παρουσία του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι κίτρινοι υστέρησαν μόνο στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, αφού στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και μετέτρεψαν σε περίπατο το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έχοντας ως όπλο τον ενθουσιασμό τους μάλλον αιφνιδίασαν αφού προηγήθηκαν με 14-4 (06:30), με τον Κακαρούδη να σκοτώνει την πρώην ομάδα του. Κάπου εκεί όμως οι Θεσσαλονικείς αποφάσισαν να τραβήξουν

μια γραμμή.

Ο Βεργίνης συμμάζεψε τα πράγματα στην οργάνωση του παιχνιδιού, αμυντικά η ζώνη αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και η διαφορά αφού μειώθηκε στο δεκάλεπτο, ανατράπηκε στη δεύτερη περίοδο.

Στο ημίχρονο, ο Αρης είχε μάλιστα και μια διαφορά επτά πόντων (31-38). Τα πάντα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Μπορόβνιακ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, κυρίως όμως ο Αρης έπαιξε επιθετική άμυνα, κλέβοντας μπάλες και βγάζοντας αιφνιδιασμούς.

Η διαφορά σταδιακά αυξανόταν (46-60, 30') για να ξεφύγ