Κύπελλο: Ανετα στους 8 ο ΠΑΣ, 3-2 τον Φωστήρα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εξασφάλισε την πρόκριση του στους οκτώ του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού μετά την νίκη με 2-0 στα Ιωάννινα, επικράτησε για δεύτερη φορά του Φωστήρα, με 3-2 στο Ελ Πάσο.Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 4' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Μπούμπας από κοντά νίκησε τον Ταμπάση και έκανε το 1-0 για τον Φωστήρα.Ωστόσο,
οι πανηγυρισμοί της ομάδας του Ψυρρόπουλου δεν κράτησαν πολύ, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, ο Τζημόπουλος βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Γιάκο, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει.Στην συνέχεια, η ομάδα του Χριστόπουλου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του ρυθμού και στο 34' έκανε την ανατροπή. Ο Λίλα, με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μπότο και έστειλε τον ΠΑΣ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα 2-1.Με το δεύτερο μέρος να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο ΠΑΣ έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 50', όταν μετά από λάθος γύρισμα του Παραρά, ο Βίλα βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπότο, τον πλάσαρε εύστοχα και έγραψε το 3-1.Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ, με τους γηπεδούχους να δικαιώνονται τελικά στο 89'.Μετά από σέντρα, οι αμυντικοί του ΠΑΣ δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Βλάχος έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ από δύσκολη γωνία, μείωσε σε 2-3 για τον Φωστήρα, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Φωστήρας (Κώστας Ψυρρόπουλος): Μπότος, Κόπελας, Πεταυράκης, Παραράς, Τσώνης, Μπούμπας (66' Τασουλής), Τσαγκαράκης, Βαβάτσικος (55' Βλάχος), Στάμος, Δωροβίνης, Κάμπας (56' Κετσετζόγλου).ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Ταμπάσης (20' λ.τ. Φεγκρούς), Λίλα (65' Αυγενικού), Κειτά, Μπέριος, Ρουμπουλάκου, Τζημόπουλος, Βίλα, Γιάκος, Νικλητσιώτης, Ντε Βινσέντι (72' Οικονόμου), Ντάσιος.