Κέρδισε και ελπίζει ο Πεντρόσα

Την τέταρτη νίκη του στους τελευταίους πέντε αγώνες πανηγύρισε ο Ντάνι Πεντρόσα στο Μοτέγκι, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για τον φετινό τίτλο.Ο αναβάτης της Honda παρέμενε κολλημένος στην πίσω ρόδα της Yamaha του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος, Χόρχε Λορένθο, από την εκκίνηση, αλλά στο μέσον της κούρσας έκανε την κίνησή του, περνώντας μπροστά.Και στη συνέχεια ήταν σε θέση να ανοίξει μια διαφορά και να πάρει τελικά τη νίκη, χάρη στην οποία μείωσε από τους 33 βαθμούς
στους 28 την απόστασή του από τον Λορένθο, με τρεις αγώνες να απομένουν.Για τον Πεντρόσα αυτή ήταν η πέμπτη φετινή νίκη - προσωπικό ρεκόρ του για μία σεζόν - και η δεύτερη διαδοχική στο Μοτέγκι.Τρίτος τερμάτισε ο Αλβαρο Μπαουτίστα, συμπληρώνοντας ένα αποκλειστικά ισπανικό βάθρο στο ιαπωνικό GP.Αυτό ήταν το δεύτερο πόντιουμ του αναβάτη της Gresini Honda στο MotoGP, και ήρθε έπειτα από μια θεαματική μονομαχία με τον Καλ Κράτσλοου στους τελευταίους γύρους.Ο Κράτσλοου δεν κατάφερε ωστόσο να τερματίσει, καθώς έμεινε από καύσιμα στον τελευταίο γύρο.Την τέταρτη θέση κληρονόμησε ο team mate του στην Tech 3 Yamaha, Αντρέα Ντοβιτσιόζο, ενώ ο Κέισι Στόνερ ήταν πέμπτος στην επανεμφάνισή του με τη Honda μετά την Ιντιανάπολις.Οι Ducati απείχαν αρκετά από τον ρυθμό των κορυφαίων μοτοσικλετών, γεγονός που άφησε τον Βαλεντίνο Ρόσι στην έβδομη θέση, μία πίσω από τον Στέφαν Μπραντλ της LCR Honda και μία μπροστά από τον ομόσταβλό του Νίκι Χέιντεν.Ο 16ος από τους 18 φετινούς αγώνες MotoGP θα γίνει στη Σεπάνγκ της Μαλαισίας, την ερχόμενη εβδομάδα (19-21 Οκτωβρίου).