Κεραυνός στο LA!

Το τέταρτο ματς της σειράς, κρίθηκε και πάλι στις λεπτομέρειες, με τους Θάντερ να ανατρέπουν διαφορά 13 πόντων, στα τελευταία 9 λεπτά.Οι 38 πόντοι του Κόμπι Μπράιαντ δεν στάθηκαν αρκετοί για τους Λέικερς, καθώς οι Θάντερ πάτησαν το γκάζι στο φινάλε και με 37 πόντους του Ουέστμπρουκ και 31 του Ντουράντ πήραν τη νίκη με 103-100. Πλέον, η σειρά επιστρέφει στην Οκλαχόμα, με τους Θάντερ να χρειάζονται μία ακόμη νίκη.Στο άλλο ζευγάρι της Δύσης, οι Σπερς κάνουν περίπατο απέναντι στους Κλίπερς και πλέον προηγούνται με 3-0. Οι τεξανοί παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 24 πόντους στη δεύτερη περίοδο, επικράτησαν
των Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 96-86.Κλίπερς - Σπερς 86-96Γκρίφιν 28 (16 ριμπ.), Πολ 12 (11 ασίστ), Ουίλιαμς 19 - Πάρκερ 23 (10 ασίστ), Ντάνκαν 19 (13 ριμπ.), Λέοναρντ 14 (9 ριμπ.), Τζινόμπιλι 13Λέικερς - Θάντερ 100-103Μπράιαντ 38 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Μπάινουμ 18 (9 ριμπ.), Πις 14 - Γουέστμπρουκ 37 (5 ασίστ), Ντουράντ 31 (13 ριμπ.), Ιμπάκα 14 (4 ριμπ., 5 τάπες), Χάρντεν 12