Κατρακύλας συνέχεια για την Γιουνάιτεντ, εκτός και από το Λιγκ Καπ

Ο κατήφορος δεν έχει σταματημό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κατάφερε να αποκλειστεί και από το Λιγκ Καπ στα πέναλτι από την Σάντερλαντ!Την ώρα που έχει χάσει το τρένο του τίτλου στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο έχει αποκλειστεί το Λιγκ Καπ ήταν μια καλή διέξοδος για τη Μάντσεστερ, ώστε να φτάσει στον τελικό, να διεκδικήσει το τρόπαιο και να έχει μια εξασφαλισμένη θέση για την Ευρώπη τη νέα περίοδο.Φευ όμως! Πάει κι αυτό! Η Σάντερλαντ πήγε στο Ολντ Τράφορντ και πήρε
την πρόκριση για τον τελικό του Λιγκ Καπ στα πέναλτι επικρατώντας με 2-1 της Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας στον... διαγωνισμό με τα χαμένα πέναλτι!Στο 90άλεπτο η ομάδα του Μόγιες επικράτησε με 1-0 με γκολ του Εβανς στο 37', ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Σίντζι Καγκάβα είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι! Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου είχαμε θρίλερ! Ο Μπάρντσλεϊ στο 119' ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σάντερλαντ με σουτ έξω από την περιοχή και τραγικό λάθος του Ντε Χέα, ο οποίος φαινόταν πως θα μπλοκάρει άνετα, αλλά η μπάλα έφυγε από την αγκαλιά του και κατέληξε στα δίχτυα του.Ωστόσο, οι Κόκκινοι Διάβολοι στο 121' έφτασαν στο 2-1, όταν ο Χαβιέρ Ερνάντες με κοντινό πλασέ σε κενό τέρμα από ασίστ του Γιανουζάι έδωσε προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ και έστειλε το ματς στα πέναλτι.Στη... ρώσικη ρουλέτα μόνο ο Ντάρεν Φλέτσερ σκόραρε στα πέναλτι για την Γιουνάιτεντ, με τους Γουέλμπεκ, Γιανουζάι, Φιλ Τζόουνς και Ραφαέλ να αποτυγχάνουν.Για την Σάντερλαντ σκόραραν οι Μάρκος Αλόνσο και Κι Σουνγκ-Γιονγκ, με τους Γκάρντνερ, Στίβεν Φλέτσερ και Άνταμ Τζόνσον να μην τα καταφέρνουν, αλλά στο τέλος να πανηγυρίζουν.MANΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ. Ντε Χέα, Ραφαέλ, Σμόλινγκ, Έβανς, Μπούτνερ (85' Εβρά), Νταρέν Φλέτσερ, Κάρικ (95' Φιλ Τζόουνς), Γιανουζάι, Καγκάουα (61' Βαλένσια), Γουέλμπεκ, Χαβιέρ Ερνάντες.ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Μπάρντσλεϊ, Ο'Σέι, Μπράουν, Μάρκος Αλόνσο, Κάτερμολ (83' Γκάρντνερ), Κι Σουνγκ-Γιόνγκ, Κόλμπακ, Άνταμ Τζόνσον, Μπορίνι (86' Άλτιντορ), Στίβεν Φλέστερ.