Καρυδάτη πρόκριση για τους Νέους στον τελικό!

Η Αγγλία είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως με την συμπλήρωση 15 λεπτών η Ελλάδα ισορρόπησε και άρχισε να απειλεί τους Βρετανούς. Πρώτη καλή στιγμή στο 15' με κεφαλιά του Λυκογιάννη και απόκρουση του Τζόνστοουν. Στο 35' δυνατό σουτ του Μπάλλα, έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα από φαλτσαριστό σουτ του Γιαννιώτα, ο γκολκίπερ της Αγγλίας απέκρουσε σε κόρνερ.Το γκολ ήταν θέμα χρόνου για την Εθνική μας και ήρθε στο 38', με τον Σταφυλίδη να εκτελεί
το κόρνερ και τον Μπουγαϊδη να πηδάει πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την άστοχη έξοδο του Αγγλου τερματοφύλακα.Οι Αγγλοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν άμεσα και στο 40' έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Θορπ, όμως ο Καπίνο πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση.Δευτερόλεπτα πριν λήξει το ημίχρονο έγινε η φάση που στιγμάτησε τον αγώνα. Ο Καπίνο βγήκε καθαρά και έκοψε τη μπάλα στον Αφόμπε, που έπεσε για να πάρει πέναλτι. Τελικά ο Δανός ρέφερι Χάνσεν ξεγελάστηκε και έδειξε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Ελληνα γκολκίπερ. Μια απόφαση πέρα για πέρα άδικη, όπως φάνηκε καθαρά και στο ριπλέι.Ο Διούδης που μπήκε... παγωμένος στον αγώνα στη θέση του Διαμαντάκου απέκρουσε το πέναλτι του Χολ, κάτι που ήταν σαν... Θεία Δίκη, ωστόσο το γεγονός ότι απέμενε ένα ημίχρονο και θα παίζαμε με παίκτη λιγότερο δυσκόλευε την κατάσταση για τους παίκτες του Κώστα Τσάνα.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν όπως το φανταζόμασταν. Με παίκτη λιγότερο δώσαμε χώρο στους Αγγλους που πίεζαν τα καρέ του Δουίδη, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση και κατόπιν να κάνουν την πλήρη ανατροπή.Ο Ελληνας γκολκίπερ ενήργησε σωστά σε αρκετές περιπτώσεις σώζοντας την εστία του, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 56' όταν εκτελέστηκε με κεφαλιά από τα δύο μέτρα του Αφόμπε, που νίκησε στον αέρα το ελληνικό δίδυμο στο κέντρο της άμυνας ισοφαρίζοντας σε 1-1. Πάντως, δευτερόλεπτα πριν το γκολ της ισοφάρισης ο Σταφυλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2 και να μιλάμε κάτω υπό άλλο πρίσμα, αλλά ο Τζόνστοουν απέκρουσε.Η Ελλάδα κράτησε στο 90λεπτο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, η γαλανόλευκη πήρε τη μεγάλη νίκη με γκολ του Λυκογιάννη στο 108', ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των Αγγλων και "κρέμασε" τον Τζόνστοουν κάνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την ομάδα του Κώστα Τσάνα να παίρνει παλικαρίσια την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με μια εκ των Ισπανίας και Γαλλίας.Ελλάδα: Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σταφυλίδης, Κουρμπέλης, Μπουγαΐδης, Μπάλλας, Φουρλάνος (71’ Μπουχαλάκης), Κατίδης (104’ Μπακασέτας), Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Διαμαντάκος (45’+2’ Διούδης)Αγγλία: Τζόνστοουν, Ντάιερ (57’ Γκάρμπουτ), Ρόμπινσον, Κιν, Θορπ, Μπάρκλεϊ, Τσάλομπαχ, Μπεραΐνο (76’ Ρέντμποντ), Χολ, Αφόμπε, Λάντστραμ (90’ Θορν).