Καλός ο Λαζάρ, κακός ο ΠΑΟΚ και 1-1 με Πιερικό

ΠΑΟΚ και Πιερικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) στη τελευταία πρόβα του Δικεφάλου πριν τους αγώνες με την Βαλερένγκα. Στις κερκίδες του γηπέδου της Τούμπας μπορεί να βρέθηκαν περίπου 10.000 φίλοι της ομάδας, αλλά η ομάδα του Λάσλο Μπόλονι παρουσιάστηκε κακή παρουσιάζοντας αγωνιστική αστάθεια και πρόβλημα τόσο στη δημιουργία όσο και στην εκτέλεση. Ο Λάσλο Μπόλονι παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 όπου το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Τσιρίλο-Μαλεζάς και στα άκρα οι Λίνο, Ετό. Πάμπλο Γκαρσία και Αρίας ήταν τα
αμυντικά χαφ, μπροστά από αυτούς έπαιξε ο Τσουκαλάς, ενώ Γεωργιάδης και Ρομπέρ ήταν στα επιθετικά άκρα με τον Αθανασιάδη στη κορυφή της επίθεσης.Ο Ρουμάνος προπονητής είδε την ομάδα του να μην έχει ρυθμό, να αντιδρά με σπασμωδικές κινήσεις και κατ' αυτόν τον τρόπο να δημιουργεί κάποιες φάσεις για γκολ, όπως μια φάση στο 20ο λεπτό όταν ο Τσιρίλο από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Πιερικός θα μπορούσε να σκοράρει πάντως στο 23' όταν έπειτα από λανθασμένη συνεννόηση μεταξύ τον Κρέσιτς, Τσιρίλο επωφελήθηκε ο Καλαγκάνης και πλάσαρε σε κενή εστία για να απομακρύνει επί της γραμμής ο Μαλεζάς. Χαρακτηριστικό της εικόνας του ΠΑΟΚ ήταν ότι η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 28' όταν ο ανενόχλητος Τσουκαλάς κέρδισε τη κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ αλλά ήταν άστοχος, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και ο Μαλεζάς δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή.Ο προπονητής του ΠΑΟΚ άλλαξε τη διάταξή του στο δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Μπόλονι έριξε στο παιχνίδι και τον Παπάζογλου επιλέγοντας ένα σχήμα 4-4-2. Ο τελευταίος είχε μια καλή στιγμή για να σκοράρει στο 49', ενώ στο 59' ούτε ο Αθανασιάδης κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, όπως και στο 62'.Στο 75 ο Παπάζογλου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αφού έπειτα από ασθενή προσπάθεια απόκρουση του Τσιτόντα σε σουτ του Αρίας, ο υψηλόσωμος επιθετικός σκόραρε από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Κωνσταντινίδης ισοφάρισε για τον Πιερικό με δυνατό σουτ.ΠΑΟΚ: Κρέσιτς (46' Χαλκιάς), Λίνο, Σνάουτσνερ (67' Αποστολόπουλος), Μαλεζάς (67' Σαβίνι), Τσιρίλο, Αρίας, Γκαρσία (46' Λαζάρ), Τσουκαλάς (46' Παπάζογλου), Γεωργιάδης (46' Μωϋσιάδης), Ρομπέρ (46' Γεωργίου), ΑθανασιάδηςΣτον πάγκο είναι οι: Χαλκιάς, Γλύκος, Αποστολόπουλος, Ιντζίδης, Παπάζογλου, Σακελλαρίου, Κουρδάκης, Λαζάρ, Σαβίνι, Γεωργίου, ΜωυσιάδηςΠιερικός: Συμεωνίδης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Περουτζίνη, Πέντα, Γκουγκουλιάς, Κοντέων, Πέτρου, Καλαγκάνης, Κουτσοσπύρος (67' Σεχολάρι).Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Τσιντόνας , Κωνσταντινίδης Λαζαρίδης Τόσκας, Σεχολάρι, Κραγιόπουλος.