Ηττα-σοκ στο 89' για Μίλαν, φωτιά στην κορυφή

18:08 7/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ηττα-σοκ γνώρισε στο Σαν Σίρο η Μίλαν, με την Φιορεντίνα να φεύγει από το Μιλάνο με το διπλό, με γκολ στο 89' (2-1) και να βάζει... φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού σε περίπτωση νίκης της Γιουβέντους επί της Παλέρμο στην Σικελία, η Μεγάλη Κυρία θα βρεθεί μόνη πρώτη, με ένα βαθμό διαφορά.Σημαντική νίκη πέτυχε η Ουντινέζε, που επικράτησε με 3-1 της Πάρμα στο Φρίουλι και έπιασε την Λάτσιο στην τρίτη θέση του πίνακα, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.Οι
γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με γκολ του Ασαμόα, ενώ στο 56' ο αρχηγός της ομάδας του Γκουιντολίν, Ντι Νατάλε, έκανε το 2-0 για τις Ζέβρες.Οι παρμέντσι μείωσαν στο 84' σε 1-2, με γκολ του Λουκαρέλι, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ωστόσο, ο Ασαμόα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Ουντινέζε.Βαριά ήττα υπέστη η Ρόμα στο Βία ντελ Μάρε, με 2-4 από την Λέτσε και έχασε έδαφος, στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη. Στο 22', ο Μουριέλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Ντι Μικέλε διπλασίασε το προβάδισμα της Λέτσε.Το... μαρτύριο των ρωμαίων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, αφού στο 49' ο Μουριέλ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 3-0, ενώ επτά λεπτά μετά, ο Ντι Μικέλε, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 4-0! Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λουίς Ενρίκε στην συνέχεια, ήταν να μειώσει στο τελικό 2-4, με γκολ του Κρκιτς στο 88' και του Λαμέλα στην εκπνοή των 90'.Εδαφος για την έξοδο στην Ευρώπη έχασε και η Ιντερ, που έμεινε στο 2-2 με την Κάλιαρι στο Σαν Ελία.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:Μίλαν - Φιορεντίνα 1-2 (31' πέν. Ιμπραϊμοβιτς - 47' Γιόβετιτς, 89' Αμάουρι)Ουντινέζε - Πάρμα 3-1 (45'+1', 90'+2' Ασαμόα, 56' Ντι Νατάλε - 84' Λουκαρέλι)Νοβάρα - Τζένοα 1-1 (68' Μασκάρα - 7' Παλάσιο)Λέτσε - Ρόμα 4-2 (22', 49' Μουριέλ, 44', 56' πέν. Ντι Μικέλε - 88' Κρκιτς, 90' Λαμέλα)Κιέβο Βερόνα - Κατάνια 3-2 (6' Μπράντλεϊ, 20' πέν. Πελισιέρ, 51' Παλόσκι - 32' αυτ. Αντρεόλι, 85' Αλμιρόν)Τσεζένα - Μπολόνια 0-0Κάλιαρι - Ιντερ 2-2 (5' Αστόρι, 61' Πινίγια - 6' Μιλίτο, 64' Καμπιάσο)Αταλάντα - Σιένα 1-2 (9' Σκελότο - 13' πέν. Λαρόντο, 90'+1' Ντέστρο)19:30GR Παλέρμο - Γιουβέντους  22:00GR Λάτσιο - Νάπολι