Ηττα ΠΑΟ από Πλατανιά με... σφραγίδα Αρετόπουλου

O Παναθηναϊκός πήγε στα Χανιά με πολλές απουσίες και βρήκε απέναντί του έναν μαχητικό Πλατανιά κι έναν καλά διαβασμένο Αναστασιάδη, αλλά κυρίως έναν κακό διαιτητή, ο οποίος έβαλε τη... σφραγίδα του στην ήττα με 2-1 από τους Κρητικούς. Ο Αρετόπουλος δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Τοτσέ, που υποδείχθηκε λανθασμένα οφσάιντ, έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στους γηπεδούχους
για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και γενικότερα είχε εχθρική διαιτησία προς τους πράσινους, που τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζέκα. Πολύ καλός ο Πλατανιάς που επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αρνητικά αποτελέσματα.Με τον νεαρό Λαγό αμυντικό χαφ στη θέση του τιμωρημένου Βιτόλο και τον Φορναρόλι στα άκρα της επίθεσης αντί του τραυματία Κουίνσι παρέταξε τον Παναθηναϊκο ο Χουάν Ρότσα. Οι υπόλοιποι 9 ήταν οι αναμενόμενοι, με τον Καρνέζη στα δοκάρια, τους Σεϊταρίδη, Βύντρα, Βελάσκες, Σπυρόπουλο στην άμυνα, τους Σισοκό και Ζέκα εσωτερικά χαφ, τον Μαυρία στο αριστερό "φτερό" και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης του 4-3-3.Από την πλευρά του ο Αγγελος Αναστασιάδης στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Πλατανιά προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Οι Ποτουρίδης, Ουκάρ και Μιρτσέτα αντικατέστησαν τους Ντόε, Κουρτεσιώτη και Γκονζάλες, ενώ προτίμησε να αφήσει στον πάγκο και τον Μαραγκουδάκη, σε σύστημα 4-2-3-1.Η ομάδα των Χανίων ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και στο 13' είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Καρνέζη να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ δυνατό σουτ του Μιρτσέτα, ύστερα από συνδυασμό των Ουντότζι και Αναστασάκου.Οι πράσινοι ισορρόπησαν το παιχνίδι μετά το πρώτο 20λεπτο και άρχισαν να πιέζουν την άμυνα του Πλατανιά. Στο 22' έγινε η πρώτη φάση που διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του Τριφυλλιού, καθώς από κάθετη του Ζέκα ο Τοτσέ φεύγοντας από κανονική θέση (όπως φάνηκε από το ριπλέι) σκόραρε, αλλά ο επόπτης Δημητριάδης σήκωσε λανθασμένα τη σημαία του με τον Αρετόπουλο να μην μετράει το γκολ και να δείχνει κίτρινη κάρτα στον Ισπανό επιθετικό! Ο Γιάννης Αλαφούζος ξεκίνησε τα... τιτιβίσματα για την διαιτησία.Οι Χανιώτες που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έκαναν κάποιες φάσεις με μακρινά σουτ του Ποτουρίδη και του Αργυρόπουλου και στο 38' άνοιξαν το σκορ μετά από μπαλιά του Αγκιλέρα για τον Ουκάρ, που ανάμεσα από το κεντρικό δίδυμο των πρασίνων (Βελάσκες, Βύντρα) ελίχθηκε και με δυνατό σουτ νίκησε τον Καρνέζη κάνοντας το 1-0. Στο... καπάκι ο Μιρτσέτα είχε καλό σουτ λίγο άουτ για να βγει το ημίχρονο με τον Πλατανιά προηγούμενο και τον Παναθηναϊκό... παραπονούμενο για τη φάση του Τοτσέ.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία καλή στιγμή για τις δυο ομάδες (50' Τοτσέ, 54' Ουντότζι) για να φτάσουμε στο 59', όπου ο Αρετόπουλος "ανακάλυψε" πέναλτι σε πέσιμο του Κάλαϊτζιτς προ του Βύντρα στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Νέος γύρος διαμαρτυριών από τους πράσινους και... τιτιβίσματα από τον Αλαφούζο στο Twitter.Ο Αναστασάκος ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-0 για τον Πλατανιά. Ο Ρότσα πέρασε τον Χουχούμη α